• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Do Šaštína prišli na omšu s pápežom Františkom desaťtisíce pútnikov, nechýbal ani Bezák (foto)

Do Šaštína prišli na omšu s pápežom Františkom desaťtisíce pútnikov, nechýbal ani Bezák (foto)

Pápež František prichádza na otvorené priestranstvo pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde odslúži pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii slávnostnú svätú omšu. Šaštín - Stráže 15. september 2021

Na svätú omšu s pápežom Františkom prišlo na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, do pútnickeho mesta Šaštín viac ako 50-tisíc ľudí. Informoval o tom prípravný tím návštevy pápeža na Slovensku.

Svätý Otec František slávil svätú omšu na otvorenom priestranstve v blízkosti Baziliky Sedembolestnej Panny Márie.

Spolu s ním boli pri oltári aj slovenskí biskupi.

K soche Panny Márie položil zlatú ružu

Nechýbal medzi nimi ani emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorého pápež Benedikt XVI. v roku 2012 odvolal z úradu trnavského arcibiskupa. Pápež sa ešte predtým stretol s biskupmi na krátkom modlitbovom stretnutí v šaštínskej bazilike.

Na záver svätej omše položil pápež zlatú ružu k uctievanej soche Sedembolestnej Panny Márie. Rozlúčil sa tak s pútnickým mestom, aj so Slovenskom.

„Nastal cas rozlúcky s vašou krajinou. Pri tejto Eucharistii som vzdával Bohu vďaku za to, že mi umožnil prísť sem medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukončit svoju púť v nábožnom objatí vášho ľudu spoločným slávením dôležitého náboženského a štátneho sviatku vašej patrónky, Sedembolestnej Panny Márie,“ rozlúčil sa so Slovenskom pápež František.

Pápež František počas slávnostnej svätej omše na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii. Šaštín-Stráže, 15. september 2021.

Poďakovanie Zvolenského

Za návštevu nielen Šaštína, ale aj Bratislavy, Prešova a Košíc mu poďakoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Vďaka, Svätý Otec, že ste nám znovu pripomenuli, že sa máme venovať chudobným, že si nesmieme prestať všímať tých, ktorí zaostali a potrebujú našu pomoc,“ povedal arcibiskup Zvolenský. Hlave katolíckej cirkvi poďakoval aj za stretnutie s mladými či za stretnutie s predstaviteľmi iných cirkví.

Svätou omšou v Šaštíne – Strážach vyvrcholila pápežova štvordňová pastoračná návšteva Slovenska. Svätý Otec František sa zo Šaštína presúva na letisko do Bratislavy, odkiaľ odlieta do Ríma.

Šaštín navštívil aj Ján Pavol II.

Pápež František však nie je prvou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá zavítala do Šaštína. Už v roku 1995 bol v pútnickom mestečku na západe Slovenska aj Svätý Otec Ján Pavol II. Do Šaštína prichádza ročne takmer 200 000 pútnikov, z toho asi 40 000 počas hlavnej národnej púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra.


Púte do Šaštína majú stáročnú tradíciu, spojené sú s mariánskou úctou.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie