• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Diaľničiari už majú zhotoviteľa na štúdiu realizovateľnosti pre druhý profil tunela Branisko, stáť bude menej ako predpokladali

Diaľničiari už majú zhotoviteľa na štúdiu realizovateľnosti pre druhý profil tunela Branisko, stáť bude menej ako predpokladali

Branisko je prvým diaľničným tunelom na Slovensku s dĺžkou takmer 5 kilometrov a má obojsmernú prevádzku v jednej rúre.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila verejné obstarávanie na vypracovanie štúdie realizovateľnosti pre výstavbu druhej rúry tunela Branisko na diaľničnom úseku D1 Beharovce – Branisko. Zmluvu podpísala s víťazom súťaže, so spoločnosťou Tarosi spomedzi šiestich uchádzačov.

Možné varianty dostavby

Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, vybraný dodávateľ štúdiu vypracuje za 163-tisíc eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola zhruba 235-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Na vypracovanie štúdie a zámeru posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA ) má desať mesiacov.

„Účelom štúdie realizovateľnosti je posúdiť možné varianty dostavby ľavej tunelovej rúry spolu s rekonštrukciou existujúcej tunelovej rúry. Súčasťou štúdie bude aj vypracovanie zámeru EIA, ten bude riešený pre všetky varianty a alternatívy trasy,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

V roku 2022 bola priemerná denná intenzita dopravy na úseku tunela Branisko cez 16-tisíc vozidiel za 24 hodín. Vybudovanie druhej rúry tunela je tak podľa diaľničiarov reálne v pláne.

Výstavba ľavej rúry

„Analýzy nám už potvrdili, že výstavba ľavej rúry je technicky možná aj počas prevádzky pravej rúry. Po spracovaní zámeru EIA bude nasledovať proces zabezpečenia projektovej dokumentácie, územného a stavebného konania,“ priblížila Žgravčáková.

Branisko je prvým diaľničným tunelom na Slovensku s dĺžkou takmer 5 kilometrov a má obojsmernú prevádzku v jednej rúre.


Je súčasťou úseku D1 Beharovce – Branisko na severovýchode Slovenska, medzi okresmi Levoča a Prešov. Tunel je v prevádzke od roku 2003, má výšku 4,5 metra (nad chodníkmi 2,2 metra) a šírku 7,5 metra.


Je v ňom najvyššia povolená rýchlosť 80 kilometrov za hodinu, má 13 priečnych prepojení s únikovou štôlňou, ako aj šesť núdzových zálivov a 22 SOS kabín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie