• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Diaľničiari predali o 12-tisíc kusov známok viac ako vlani, tržby dosiahli takmer 42 miliónov eur

Diaľničiari predali o 12-tisíc kusov známok viac ako vlani, tržby dosiahli takmer 42 miliónov eur

NDS pokračuje v príprave novej jednodňovej známky v roku 2024, postupuje pri tom podľa smernice Európskej únie.

Záujem motoristov o elektronické diaľničné známky pretrváva napriek zvýšeniu ich cien začiatkom roka o pätinu.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) za štyri mesiace tohto roka zaznamenala predaj 1,5milióna známok, čo je oproti rovnakému obdobiu vlaňajška viac o 12-tisíc kusov, alebo o necelé percento. Tržby z ich predaja podľa diaľničiarov dosiahli takmer 42 miliónov eur.

„Vidíme tendenciu presunu nákupov k lacnejším, 10-dňovým diaľničných známkam, ktorý sa prejavuje zvýšením podielu predaja na celkových predaných kusoch o 6 % oproti roku 2022,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Nákup 365-dňových známok vzrástol

Práve desaťdňové diaľničné známky so 733-tisíc kusmi mali na celkovom predaji od začiatku roka do konca apríla najväčší podiel 49 %. „V mesiaci apríl sme tiež zaznamenali oproti roku 2022 mierne, 3-percentné zvýšenie nákupov 10-dňových diaľničných známok,“ priblížila hovorkyňa.

Motoristi nakúpili za štyri mesiace aj 111-tisíc kusov 30-dňových známok, čo je viac ako 7 % z celkového predaja. „Čo sa týka dlhodobých známok, 365-dňových sa predalo 406-tisíc kusov s podielom 27 % a ročných diaľničných známok 253-tisíc kusov s podielom 17 %,“ poznamenala Žgravčáková. Pritom nákup 365-dňových známok medziročne vzrástol o 1 %.

NDS pokračuje v príprave novej jednodňovej známky v roku 2024, postupuje pri tom podľa smernice Európskej únie. Zvýšenie cien všetkých druhov známok od začiatku tohto roka bolo podľa diaľničiarov dôležité pre to, aby vedeli nastaviť cenu jednodňovej známky.

Zvýšený záujem motoristov

„Mali by sme ponúkať jednodňovú elektronickú známku turistom od istého času, čiže, aby sme vedeli ekonomicky určiť najvýhodnejšiu cenu, tak bolo potrebné ceny valorizovať,“ vysvetlila už skôr Žgravčáková.


NDS zaznamenala vlani zvýšený záujem motoristov o diaľničné známky. Kúpili ich takmer 4,7 milióna kusov a výnosy z predaja dosiahli 88,7 milióna eur, čo bolo medziročne o 14,6 milióna eur, resp. o 20 % viac ako v roku 2021.

Vyšší záujem o diaľničné známky prejavili aj domáci motoristi, ale viditeľnejší vplyv na zvýšenie ich predaja mala tranzitná cestná doprava.


Diaľničné známky sú od tohto roka drahšie o dvadsať percent. Cena známok s platnosťou na tento kalendárny rok a 365 dní sa zvýšila z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie