• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Diaľničiari potvrdili zámer znížiť náklady na mýto pod 20 percent, nadol ich môžu stlačiť tri faktory

Diaľničiari potvrdili zámer znížiť náklady na mýto pod 20 percent, nadol ich môžu stlačiť tri faktory

Diaľničiari opäť reagovali na podľa nich viaceré mýty o mýte, pričom za jeden z nich označili tvrdenie, že nedodržali sľub o znížení nákladovosti pod 20 % a že nikdy pod touto úrovňou nebudú. Tento prísľub stále nie je skutočnosťou.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) má stále ambíciu znížiť podiel nákladov na prevádzku mýtneho systému pod 20 % z ročných výnosov.

Kedy to bude reálne, zatiaľ neprezradila. Nákladovosť podľa diaľničiarov môžu počas tohto roka stlačiť na nižšiu úroveň tri faktory.

Zlacnenie služby od SkyToll

A to príchod poskytovateľov Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), ktorých provízie budú na úrovni okolo 4,5 %, ako aj ďalšie rokovania so SkyToll-om, napríklad o možnej redukcii počtu predajných miest, či odkúpenie kontrolného systému, tzv. enforcementu.

„To bude na jednej strane investíciou, ale na druhej strane znížením rozsahu služieb, ktoré pre nás bude poskytovať spoločnosť SkyToll a následne ďalšie zlacnenie služby od spoločnosti SkyToll,“ informovala vo štvrtok hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Viaceré mýty o mýte

Diaľničiari opäť reagovali na podľa nich viaceré mýty o mýte, pričom za jeden z nich označili tvrdenie, že nedodržali sľub o znížení nákladovosti pod 20 % a že nikdy pod touto úrovňou nebudú. Tento prísľub stále nie je skutočnosťou.


Náklady na mýtny systém po jeho sprevádzkovaní v roku 2010 a ďalších rokoch dosahovali zhruba až 50 %, diaľničiarom tak z ročných výnosov ostala len necelá polovica a druhú polovicu získal súkromný prevádzkovateľ.

Náklady na mýto sa priebežne znižovali približne na súčasných 38 %, čo je aj podľa nového ministra dopravy Pavla Lanačariča absolútne neprimerane veľa.

Dohoda pokračuje aj tento rok

Dohoda so SkyToll-om tom, že pokračuje vo výbere mýta aj tento rok, podľa NDS neznamenala bežné predĺženie zmluvy. Tá pritom mala uplynúť koncom minulého roka.


„Samotná zmluva mala v sebe opciu, ktorú sme neuplatnili. Keby sme tak boli urobili, opcia by platila nasledujúcich päť rokov. Dohoda mala práve opačný význam,“ uviedla Žgravčáková.


Diaľničiari vyrokovali dvanásťmesačné cykly prípadného predlžovania pôsobenia súčasného výbercu mýta, nižšiu cenu, nižšiu inflačnú valorizáciu.

„Tento dodatok znamenal, že sa SkyToll v dohode zaviazal k tomu, že bude súčinný aj po uplynutí svojho pôsobenia ako výbercu mýta – z opcie v zmluve táto povinnosť pôvodne nevyplývala. Vyhli sme sa tak potenciálnej situácii, kedy by štát nebol schopný vyberať mýto a prišiel by tak o 20 miliónov eur mesačne,“ dodala hovorkyňa diaľničiarov.


Takisto sa podľa nej poučili zo skúseností okolitých krajín a nemenia systém zo dňa na deň, čím predchádzajú chaosu a panike u dopravcov.

Tender stále nie je uzavretý

Nové mýto v réžii štátu malo podľa pôvodných plánov fungovať od začiatku tohto roka, pričom zmluva medzi NDS a SkyToll-om o komplexnej službe elektronického výberu mýta z roku 2009 mala skončiť koncom roka 2022.

Výber mýta naďalej zabezpečuje a pravdepodobne bude aj v ďalšom roku uvedený súkromný prevádzkovateľ. Tender na nový národný mýtny systém a technickú podporu ani po dva a pol roku od vyhlásenia nie je ešte uzavretý, trvá aj nová súťaž na súvisiace mýtne služby.


V oneskorení je aj príprava na zavedenie spomínaného medzinárodného EETS ako doplnku k domácemu mýtu, pôvodne mal byť motoristom k dispozícii vlani na jeseň. Najnovšie by sa tak malo stať ku koncu leta tohto roka, po testovaní poskytovateľov tejto služby.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie