• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Deficit rozpočtu môže byť nižší, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prognózuje zlepšenie

Deficit rozpočtu môže byť nižší, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prognózuje zlepšenie

Najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet odhaduje rozpočtová rada v daňových príjmoch.

1.7.2021 (Webnoviny.sk) - Tohtoročný deficit verejnej správy podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahne 7,2 % HDP, resp. necelých 7 mld. eur. V porovnaní s prechádzajúcim mesiacom, keď prognózovali deficit na úrovni 7,7 % HDP, ide o zlepšenie.

Dôvodom je podľa rady najmä vyšší ako očakávaný výnos daňových a odvodových príjmov v dôsledku lepšieho vývoja spotreby, stabilizácie situácie na trhu práce ako aj vplyv lepšieho hospodárenia firiem v predchádzajúcom roku vyplývajúceho z daňových priznaní.

Veľká neistota vzhľadom na pandémiu

Vzhľadom na schválenie novely zákona o štátnom rozpočte nie je cieľ deficitu z pôvodného rozpočtu na úrovni 7,4 % HDP aktuálny,“ informuje ďalej rada. Z tohto dôvodu rozpočtová rada od aktuálnej júnovej prognózy nevyhodnocuje celkovú odchýlku deficitu voči pôvodnému rozpočtu, ale voči odhadu vlády z Programu stability na roky 2021 až 2024, ktorý predpokladá deficit verejnej správy vo výške 9,9 % HDP. Túto úroveň RRZ považuje za hornú hranicu a vytvorený priestor na absorpciu dôsledkov pandémie.

Po zlepšení prognózy je očakávaná odchýlka od salda verejnej správy predpokladaného vládou pozitívna vo výške 2,489 mld. eur, resp. 2,6 % HDP, čo znamená, že riziko zhoršenia deficitu oproti odhadu vlády je nízke. Očakávaný vývoj verejných financií je však naďalej ovplyvnený podľa rady veľkou neistotou vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj.

Pozitívny vplyv v daňových príjmoch

Opatrenia vlády na riešenie pandémie v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 2,885 mld. eur, resp. 3 % HDP, pričom nad rámec rezervy v pôvodnom rozpočte navyšujú deficit o sumu 1,696 mld. eur, resp. 1,7 % HDP. Výdavky v objeme 148 mil. eur, resp. 0,2 % HDP by mali byť financované z EÚ fondov.

Zlepšenie salda o 1,042 mld. eur, resp. 1,1 % HDP vyplýva najmä z rastu výnosu daní z práce vplyvom lepšieho vývoja na trhu práce, pozitívne prispieva aj vyšší výnos dane z príjmov právnických osôb vďaka lepším hospodárskym výsledkom firiem.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári 2021 odhadovala v rámci svojho semaforu tohtoročný deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 % HDP. Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta. Aprílový semafor hovoril o deficite 6,88 % HDP, májový o 7,7 % HDP a aktuálny júnový o 7,2 % HDP.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie