• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Dedinou roka 2023 sa stala Korňa, kysucká obec sa môže pýšiť aj ropným prameňom

Dedinou roka 2023 sa stala Korňa, kysucká obec sa môže pýšiť aj ropným prameňom

Cestu k víťazstvu jej vytýčila unikátna poloha v chránenej krajinnej oblasti Kysuce umocnená zachovaným osadovým osídlením, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik marketingovej značky regionálnej organizácie cestovného ruchu Kysuce.

Dedinou roka 2023 sa stala kysucká obec Korňa. Predurčili ju k tomu prírodné zaujímavosti a tiež aktivity, ktoré obec realizuje v rámci rozvoja cestovného ruchu.

Vyhlasovateľmi národného ocenenia Dedina roka sú od roku 2001 Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia.

Korňa je jedinečná svojou polohou, unikátnymi odľahlými osadami, mariánskym pútnickým miestom Živčáková, obecnou včelnicou či náučným chodníkom Bylinková lekáreň.

Uchádzačov bolo dvanásť

Informovala o tom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá je spolu s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR vyhlasovateľom národného ocenenia Dedina roka už od roku 2001.


SAŽP spresnila, že o tohtoročný titul prejavilo záujem 12 slovenských dedín, ktoré sa môžu pýšiť úspechmi v rozvoji starostlivosti o vidiek, dokážu prinášať inovatívne riešenia do starostlivosti o svoje prostredie a súčasne nezabúdajú na vlastné tradície a rozmanitosť kultúry. Korňa najkomplexnejšie spĺňa princípy a požiadavky hodnotených oblastí.


„Cestu k víťazstvu jej vytýčila unikátna poloha v chránenej krajinnej oblasti Kysuce umocnená zachovaným osadovým osídlením, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik marketingovej značky regionálnej organizácie cestovného ruchu Kysuce, kraj osád,“ uviedla manažérka ocenenia Zlatica Csontos Šimoňáková (MŽP SR) a pokračovala s tým, že o histórii a kultúre predkov obce Korňa hovorí Múr histórie postavený v jej centre aj Pamätný cintorín obetí hladomoru.

„Okrem toho sa miestni môžu pochváliť prírodnou zaujímavosťou, ktorou je Korniansky ropný prameň,“ doplnila Šimoňáková.

Čičmany sú klenotnicou

SAŽP uviedla, že Korňa okrem cestovného ruchu rozvíja aj spoluprácu s miestnymi spolkami a podnikateľskými subjektmi a realizuje množstvo projektov zameraných na zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov obce a kvality životného prostredia, prevenciu kriminality a odpadové hospodárstvo.


Okrem titulu Dedina roka 2023 udelila národná hodnotiaca komisia aj sedem ďalších ocenení. Titul Dedina ako hospodár získali Veľké Ripňany a titul Dedina ako partner patrí Spišským Tomášovciam.

Komisia udelila aj titul Dedina ako maľovaná, ktorý získalo Rakovo a tiež titul Dedina ako klenotnica, ktorým sa pýšia Čičmany.


Cenu generálneho partnera Coop Jednota Slovensko udelili Bzinciam pod Javorinou a Cenu MŽP SR získali Necpaly. Mimoriadnu cenu Národnej hodnotiacej komisie si prevzali Benkovce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie