• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Daňový bonus na hypotéky sa postupne stáva realitou, štát si však posvieti aj na podvodníkov

Daňový bonus na hypotéky sa postupne stáva realitou, štát si však posvieti aj na podvodníkov

Podmienkou pre možnosť odpočítania nového daňového bonusu je výška ročného zdaniteľného príjmu za predchádzajúce zdaňovacie obdobie najviac vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca, pričom daňovník nehnuteľnosť nesmie prenajímať.

Pomoc v rámci boja so zvýšenými úrokmi na hypotékach už má reálne kontúry. Vládny kabinet v stredu s pripomienkami schválil materiál zavádzajúci daňový bonus, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa totiž podľa rezortu financií zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácnosti.

Avšak, kto by si chcel štátnu pomoc nárokovať neoprávnene, čaká ho pokuta.

Bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky

Úpravou zákona o dani z príjmov sa zavedie nový daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Ten si daňové subjekty môžu uplatniť za rok 2023 v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní. Zároveň sa pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 upravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky.

Pôvodne nastavené podmienky sa uplatnia poslednýkrát na zmluvy uzavreté najneskôr do 31. decembra 2023. Nové podmienky navrhované pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky na bývanie obsahujú zvýšenie maximálneho príjmu z 1,3 na 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca určeného v navrhovanom ustanovení a zvýšenie maximálnej možnej hranice pre uplatnenie tohto daňového bonusu zo 400 eur na 1 200 eur.

Pokuta až do výšky 648 eur

Nové podmienky sa prvýkrát uplatnia pri zmluvách uzavretých od budúceho roka. Daňovník si môže uplatniť iba jeden z daňových bonusov zameraných na podporu bývania. Ak sa zistí, že daňovník si uplatnil daňový bonus na zaplatené úroky neoprávnene, napríklad vtedy, keď nehnuteľnosť prenajíma, daňový bonus bude musieť vrátiť a dostane pokutu.

Tá sa bude počítať za každý deň od lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom si uvedený daňový bonus klient uplatnil, až do začatia daňovej kontroly, a to vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, najmenej však vo výške 10 % p.a.

Napríklad ak si daňovník uplatní za rok 2023 daňový bonus vo výške 1 200 eur a správca dane pri kontrole v roku 2029 zistí, že nárok si klient uplatnil neoprávnene, môže dostať pokutu aj 648 eur.


Navrhovaný daňový bonus sa bude týkať všetkých úverov na bývanie, pri ktorých sa zvýšila zaplatená splátka v roku 2023 oproti splátke v roku 2022. Daňovým bonusom je suma vo výške 75 % vypočítaného rozdielu, najviac však 1 800 eur ročne.


Podmienkou pre možnosť odpočítania navrhovaného nového daňového bonusu je výška ročného zdaniteľného príjmu za predchádzajúce zdaňovacie obdobie najviac vo výške 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca, pričom daňovník nehnuteľnosť nesmie prenajímať.

Pomoc nepôjde na úkor samospráv

V súvislosti s daňovým bonusom na hypotéky sa objavovala v poslednom období kritika, že pomoc pôjde na úkor samospráv. Opozícia namietala, že preplatenie daňového bonusu v konečnom dôsledku zaplatia samosprávy, teda mestá a obce, ktoré už postupne ohlasujú rast rôznych daní.

Ako však v stredu po rokovaní vlády povedal minister financií Ladislav Kamenický, spolu s predsedom vlády Robertom Ficom komunikovali s predsedom ZMOS-u Jozefom Božíkom a prisľúbili mu, že samosprávam budú kompenzovať všetku pomoc, ktorá súvisí s hypotékami.


Tímlíder pre verejné financie za stranu SaS Marián Viskupič pred pár týždňami skonštatoval, že daňový bonus je jasný a konkrétny výpadok príjmov samospráv, ktorých príjmy zdecimoval už Igor Matovič. „Obce zvýšia dane a poplatky pre občanov a kruh sa uzavrie. Akúkoľvek pomoc vo finále zaplatia len a len ľudia. A hlavne tí, ktorým sa pomoc ani nedostane, len sa im zvýšia ich životné náklady,“ povedal Viskupič.


Napríklad Bratislava ohlásila, že ide zásadne zvyšovať daň z nehnuteľnosti a aj iné miestne dane a poplatky. „Samosprávy sú skutočne v problémoch, ktoré spôsobil Igor Matovič nesystémovým a nespravodlivým daňovým bonusom na dieťa,“ uviedol Viskupič.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.




Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie