• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Danko vlastnil deväť áut, tvrdí nadácia a posvietila si aj na takmer miliónovú firmu zapletenú do kauzy Gorila

Danko vlastnil deväť áut, tvrdí nadácia a posvietila si aj na takmer miliónovú firmu zapletenú do kauzy Gorila

O tri roky neskôr však uviedol v majetkovom priznaní len dve autá.

31.8.2023 (SITA.sk) - Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v roku 2015 pred nástupom do funkcie šéfa parlamentu vlastnil deväť áut. Vyplýva to z analýzy Nadácie Zastavme korupciu. O tri roky neskôr uviedol v majetkovom priznaní dve. Súčasný počet vozidiel šéfa národniarov nie je známy, nadácii na to neodpovedal.

Dodanie služby od Mercedes-Benz

„Pre úplnosť, výročná správa Dankovej SNS za minulý rok spomína dodanie služby od spoločnosti Mercedes-Benz Financial Servises za viac než 29-tisíc eur. Táto firma sprostredkúva lízing pre autá značky Mercedes-Benz,“ uviedla mimovládka. Danko je na politickej scéne približne dve desaťročia a pred vstupom do nej figuroval v niekoľkých desiatkach spoločností.

Asi 40 firiem malo rôznu oblasť pôsobnosti, venovali sa napríklad bezpečnostným službám, prenájmu nehnuteľností, ale i lízingu áut. Po vstupe do politiky sa však šéf národniarov z väčšiny spoločností stiahol.

„Ako toto svoje široké podnikanie vysvetľuje a čo je v súčasnosti najväčším Dankovým príjmom, sa Nadácia nedozvedela. Na otázky ani po opakovaných výzvach nereagoval,“ tvrdí nadácia.

Rodinná firma S&D House

Zastavme korupciu konštatuje, že výnimku v Dankovom podnikaní predstavuje rodinná firma S&D House. Jej spoluvlastníkom je od jej založenia v roku 2007, a po tom, ako odišiel po posledných voľbách z Národnej rady, sa do predmetnej spoločnosti vrátil ako spolukonateľ.

Nadácia ozrejmila, že S&D House sa venuje prenájmu a prevádzkovaniu nehnuteľností. V období posledných štyroch rokov vykazuje zisk viac ako stotisíc eur a jej tržby sú na úrovni viac ako 230-tisíc eur.

Majetok vyše 800-tisíc eur

„Majetok firmy presahuje 800-tisíc eur, patrí doň aj budova s pozemkom v bratislavskej priemyselnej zóne. Práve v tejto budove do roku 2007 sídlila aj mediálne známa bezpečnostná firma SBS Dynasty, ktorá sa spomína v spise Gorila a je tiež prepojená na Danka. Líder SNS v SBS Dynasty nielen krátko pôsobil, ale podľa zistení Denníka N ju aj spoluvlastnil. Podľa údajných prepisov z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave zachytených v Gorile túto firmu sledovali tajní pre podozrenie, že podporuje nezákonné aktivity,“ píše nadácia.

Ozrejmila tiež, že SBS Dynasty vlastnil podnikateľ a bývalý člen SIS Miroslav Guman, s ktorým predseda SNS figuroval v inej spoločnosti „Akciovka Ciridis sa v minulosti volala G & D, Danko v tom čase figuroval v jej dozornej rade,“ približuje Zastavme korupciu a dodala, že Danko im neodpovedal ani na otázky k tejto firme.

Rodina Bubánovcov

Po Dankovom odchode z ďalších firiem podiely či funkcie v nich neraz prebrali rovnakí ľudia. „Napríklad členovia rodiny Bubánovcov z bratislavskej Karlovej Vsi. Danko ich v minulosti pre denník Nový Čas označil za svojich priateľov a biznis partnerov,“ uviedla mimovládka. Doplnila, že danej rodine šéf národniarov predal i svoje dve nehnuteľnosti.

„Predal som to môjmu kamarátovi a klientovi Jánovi Bubánovi, s ktorým sa poznám dvadsať rokov, a jeho synovi Petrovi. Obaja tie nehnuteľnosti dobre poznali,“ cituje nadácia Dankovo vyjadrenie pre Nový Čas a dodáva, že im neposkytol odpoveď na otázku, či rodine Bubánovcov predal i svoje firmy.

Analýza majetku politických subjektov

„Čo sa týka nehnuteľností, od roku 2020 vlastní Danko bytový dom s pozemkami v lukratívnej časti Dúbravky, na ktorý má zároveň úver,“ uviedla Nadácia Zastavme korupciu a doplnila, že podľa portálu Transparex.sk Danko nevlastní žiadne iné nehnuteľnosti.

Analýzu pripravila Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk. Spoločne analyzujú majetky predsedov politických subjektov, ktoré kandidujú v predčasných parlamentných voľbách a podľa prieskumov majú šancu dostať sa do zákonodarného zboru.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie