• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Daňko svedčil v korupčnej kauze špeciálneho exprokurátora Kováčika, vypovedali aj ďalší policajti

Daňko svedčil v korupčnej kauze špeciálneho exprokurátora Kováčika, vypovedali aj ďalší policajti

Daňko bol v tejto veci vyšetrovateľom v prípravnom konaní a vypovedať prišiel na návrh prokurátora s tým, že aj sám požiadal súd o podanie svedeckej výpovede.

25.10.2023 (SITA.sk) - Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko prišiel stredu vypovedať ako svedok na hlavné pojednávanie v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na banskobystrické pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Daňko považuje Kaľavského za klamára

Exprokurátor je v tejto korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom Koščom prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania, a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, lebo je na úteku. Na stredajšom pojednávaní je neprítomný aj druhý obžalovaný, ktorý si odpykáva osemročný trest v inej kauze.

Vypovedať prišli aj policajti Róbert Magula a Roman Staš.

Svedok vypovedal o tom, že bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský o tejto kauze spočiatku nevedel a zatajili pred ním aj zatýkanie Petra Košča, s ktorým sa podľa Daňka poznali.

Následne bol vraj Kaľavský „zhrozený z toho, že sme si dovolili obviniť pána Košča. Petrovi Petrovovi mal Kaľavský povedať, že za to, že sme obvinili Košča sa nám pomstí,“ uviedol svedok s tým, že niečo podobné sa dozvedel aj od operatívca Róberta Magulu. Ako uviedol Daňko, je viac dôvodov, prečo považuje Kaľavského za klamára.

Miesto odovzdania úplatku

V úradnom zázname, ktorý v úvode vyšetrovania Daňko prevzal od policajta Jána Čurillu, malo chýbať miesto, kde sa odohralo odovzdanie úplatku v knihe. Preto požiadal kolegu Magulu, aby zavolal Bernardovi Slobodníkovi, ktorý bol toho svedkom, aby to doplnil.

Ten mu mal uviesť, že to bolo v nemocnici u Milosrdných bratov. Podľa svedka nie je pravda čo tvrdí Kaľavský, že Magula mal Slobodníka inštruovať, ako má vypovedať, lebo o skutku nič nevedel.


„Slobodník mu chcel ešte niečo vysvetľovať, ale Magula ho prerušil a ukončil hovor, lebo o skutku nič nevedel a mal len preveriť to miesto skutku,“ dodal k telefonátu Daňko.

„Slobodníka som len registroval, že bol riaditeľom finančnej jednotky na NAKA, nepoznali sme sa osobne a nestretávali sme sa. Potom som ho začal vnímať pri procesných úkonoch, kde vypovedal,“ uviedol k spolupracujúcemu obvinenému, ktorého neskôr aj zadržiaval a vykonával u neho aj domovú prehliadku.

Daňko povedal, prečo chcel vypovedať

Obhajcovia obžalovaného exprokurátora kladú svedkovi množstvo otázok súvisiacich s vyšetrovaním a so zainteresovanými osobami.


„Keďže som sa v lete tohoto roku dozvedel, že má vypovedať pán Zurian (bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, pozn. redakcie SITA), ktorý má mať informácie od pána Kaľavského o tom, že vraj má informácie, že bolo vyšetrovanie manipulované, tak som sa rozhodol, že mal by som vypovedať, lebo ja najlepšie viem a musím vedieť, či bolo, alebo nebolo manipulované,“ uviedol po ukončení výsluchu pred sudcom Daňko k tomu prečo chcel vypovedať. Podľa neho zo strany vyšetrovateľa nebolo konanie v tejto veci nejakým spôsobom manipulované.

Vypovedalo už mnoho svedkov

V kauze, ktorú ŠTS pojednáva od septembra minulého roka, už vypovedalo množstvo svedkov. Naposledy začiatkom októbra cez telemost vypovedali bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský nachádzajúci sa v Bosne a bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, ktorý je v Sarajeve.


V júli prišiel svedčiť tiež bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od Kaľavského.


Podľa obžaloby podnikateľ Peter Koščo, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Kováčik uznaný vinným

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.


Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie