• Dnes je: Utorok 12. decembra 2023 meniny má Otília

Čo je priama a nepriama spotreba vody a kde sa dá ušetriť

Čo je priama a nepriama spotreba vody a kde sa dá ušetriť

Voda je kľúčovým zdrojom, ktorý si zaslúži našu pozornosť a rešpekt, preto je dôležité, aby sme sa všetci snažili prispieť k udržateľnému využívaniu vodných zdrojov.

Zatiaľ čo naša populácia každým dňom rastie, vody naopak ubúda. Už teraz sú kontinenty, ktoré bojujú s nedostatkom vody a štatistiky do budúcna sú nelichotivé. Očakáva sa, že do roku 2050 bude trpieť smädom sedem miliárd ľudí. Napriek tomu vodou stále plytváme.

Voda predstavuje zdroj života a jej správne využívanie je kľúčové pre udržateľný rozvoj a prosperitu našej planéty. Je to dôležitá tekutina pre priemysel, poľnohospodárstvo, energetiku a pre naše každodenné potreby. V tejto súvislosti sa často objavuje pojem priama a nepriama spotreba vody. Čo to vlastne znamená?

Priama a nepriama spotreba vody

Priama spotreba vody zahrňuje všetky činnosti, ktoré priamo využívajú vodu, ako napríklad pitie, kúpanie, umývanie a zavlažovanie rastlín.


Na druhej strane nepriama spotreba vody je spotreba vody, ktorá sa používa na výrobu tovarov a služieb. Napríklad pri výrobe mäsa sa používa voda na zavlažovanie obilnín, ktoré sú použité ako krmivo pre zvieratá, na prepravu zvierat, ktoré sú následne zabité a spracované na mäso. To znamená, že nepriama spotreba vody zahŕňa aj vodu, ktorá sa používa na výrobu energie a výrobu tovarov.

Najviac vody spotrebuje poľnohospodárstvo

Najväčšie percento svetovej spotreby vody zaberá poľnohospodárstvo. Preto sa často poukazuje na to, že toto odvetvie by malo byť hlavným cieľom udržateľného využívania vodných zdrojov. Na celosvetovej úrovni je až 70 percent vody využitej na poľnohospodárstvo. Poľnohospodárska produkcia potravín si vyžaduje obrovské množstvo vody a zahrňuje zavlažovanie poľnohospodárskych plodín a chov zvierat. Napríklad na kilogram hovädzieho masa sa spotrebuje až 15 400 litrov vody.

Jedny rifle potrebujú 8000 litrov

Vodné zdroje sú však ohrozené aj kvôli priemyselným aktivitám, ako je textilný a chemický priemysel. Pri výrobe textilu sa používa obrovské množstvo vody a chemikálií. Preto sú textilné závody často zodpovedné za vysokú spotrebu a znečistenie vody. Napríklad jedny rifle potrebujú 8000 litrov alebo tričko 2500 litrov vody na svoju výrobu.


Podobne je to aj s chemickým priemyslom, ktorý používa množstvo nebezpečných chemikálií. Tie sa dostávajú do podzemných vôd a môžu mať dopad na životné prostredie a ľudské zdravie.


Ďalším zdrojom znečistenia podzemných vôd sú chemikálie používané v poľnohospodárstve. Hnojivá, pesticídy a herbicídy môžu uniknúť do pôdy a preniknúť do podzemnej vody, čím ohrozujú zdravie ľudí a zvierat. V niektorých prípadoch sa voda znečistí až tak, že ju nemožno použiť na pitie alebo zavlažovanie plodín.

Ako ušetriť vodu

Ako znížiť spotrebu vody v rámci jednotlivých odvetví? V poľnohospodárstve môžu byť účinné opatrenia, ako je používanie nových technológií na zavlažovanie, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu vody. Takisto i v priemysle sa objavujú nové technologické postupy, ktoré využívajú na výrobu menšiu spotrebu vody. Šetriť s vodou však môžeme začať i v našich domácnostiach.


Voda je kľúčovým zdrojom, ktorý si zaslúži našu pozornosť a rešpekt, preto je dôležité, aby sme sa všetci snažili prispieť k udržateľnému využívaniu vodných zdrojov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie