• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu

Čínsky rover Ču-žung zišiel z pristávacej platformy na povrch Marsu a začal prieskum terénu

Stroj bude na Červenej planéte hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

22.5.2021 (Webnoviny.sk) - Prvý čínsky rover na Marse zišiel zo svojej pristávacej platformy na povrch planéty. V sobotu to oznámila Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) s tým, že šesťkolesový robot Ču-žung sa dotkol marťanskej pôdy o 10:40 pekinského času (4:40 stredoeurópskeho letného času).

Čína so svojou vesmírnou sondou na Marse pristála minulý týždeň v sobotu. Stala sa tak druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorej sa to úspešne podarilo.

Stroj má radar na hľadanie vody

Čínski vedci dúfajú, že rover bude na planine Utopia Planitia, kde pristál, fungovať najmenej 90 marťanských dní. Ču-žung, ktorý váži zhruba 240 kilogramov, bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

Prístroje na jeho palube dokážu posudzovať zloženie miestnych skál či počasie na planéte. Stroj má dokonca aj radar na hľadanie podzemnej vody a ľadu.

Pred tým, ako začal v sobotu s terénnym prieskumom, vykonal rover viacero diagnostických testov.

Na Marse je už americký rover

Čínsky Ču-žung pristál na Marse po tom, čo tam vo februári USA úspešne nasadili svoj rover Perseverance s malou helikoptérou Ingenuity.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) očakáva, že rover v júli nazbiera prvé vzorky, ktoré by mohli na Zem doraziť už v roku 2031.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie