• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Čína chce zakázať oblečenie, ktoré „zraňuje city čínskeho národa“

Čína chce zakázať oblečenie, ktoré „zraňuje city čínskeho národa“

Právni experti tiež kritizovali vágne znenie zákona s tým, že by to mohlo viesť k jeho zneužívaniu.

8.9.2023 (SITA.sk) - V Číne vyvolal diskusiu návrh zákona zakazujúceho prejavy a obliekanie „poškodzujúce ducha čínskeho ľudu“. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého v prípade, že zákon vstúpi do platnosti, budú môcť osoby uznané za vinné pokutovať alebo uväzniť. Návrh však zatiaľ nešpecifikuje, čo sa považuje za porušenie zákona.

Návrh ľudia skritizovali

Používatelia sociálnych médií a právni experti v tejto súvislosti vyzvali na väčšiu zrozumiteľnosť, aby sa predišlo nadmernému vynucovaniu dodržiavania zákona.

Zákon o odevoch vyvolal okamžitú odozvu verejnosti a mnohí ho na internete kritizovali ako prehnaný a absurdný. V sporných ustanoveniach sa navrhuje, aby ľudí, ktorí nosia alebo nútia iných nosiť oblečenie a symboly, ktoré „podkopávajú ducha alebo zraňujú city čínskeho národa“, mohli až na 15 dní zadržať a pokutovať až do výšky 5 000 jüanov. Rovnaký trest by hrozil aj tým, ktorí vytvoria alebo šíria články alebo prejavy, ktoré tak robia.

Navrhované právne zmeny tiež zakazujú „urážanie, ohováranie alebo iné priestupky voči menám miestnych hrdinov a mučeníkov“, ako aj vandalizmus ich pamätných sôch.

Jednostranné určenie priestupku

Používatelia na čínskom internete sa však v reakcii pýtali, ako môžu orgány presadzovania práva jednostranne určovať, kedy sú „zranené city“ národa.

Profesorka práva na Čínskej univerzite politických vied a práva Čao Chung upozornila, že nedostatočná jasnosť by mohla viesť k porušovaniu osobných práv.

„Čo ak má orgán presadzovania práva, zvyčajne policajt, osobný výklad ublíženia a iniciuje morálne odsúdenie iných nad rámec zákona,“ napísala v článku uverejnenom v stredu.

Spomenula tiež prípad, ktorý sa vlani v Číne dostal na titulné strany novín, keď v meste Su-čou zadržali ženu oblečenú v kimone a obvinili ju z „vyvolávania hádok a provokovania problémov“, pretože mala na sebe japonský odev. Incident vtedy vyvolal pobúrenie na čínskych sociálnych médiách.

Zadržanie v minulosti

Vyskytli sa však aj ďalšie príklady podobných zásahov. V marci tohto roku polícia zadržala ženu, ktorá si na nočnom trhu obliekla repliku japonskej vojenskej uniformy.

Začiatkom minulého mesiaca zase ľudí, ktorí mali na sebe oblečenie s dúhovou potlačou, nevpustili na koncert taiwanskej speváčky Čchang Chuej-mej v Pekingu.

BBC pripomína, že návrh zákona je len jedným z príkladov toho, ako sa čínsky prezident Si Ťin-pching od svojho nástupu do funkcie v roku 2012 snaží nanovo definovať, čo je vzorný čínsky občan.

V roku 2019, napríklad, jeho Komunistická strana Číny vydala „morálne usmernenia“, ktoré obsahujú smernice, ako napríklad byť slušný, cestovať s nižšou uhlíkovou stopou a „veriť“ v Siho a stranu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 23. február 2024

horoskopy na dnes piatok 23 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 23. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Zosilnený vzťah k štúdiu, ako aj potreba zmeny vás bude dostatočne napĺňať, takže sa dnes určite nudiť nebudete. Pripravuje sa neobyčajný zážitok, ak k nemu prispejete.

Býk 21.4. - 21.5.

Všímajte si okolie a dbajte na to, aby vaša odvaha a odhodlanie neprekročili únosnú mieru. Vyhnite sa možným konfliktom, ktoré dnes naozaj nepotrebujete. Zoznámite sa s istou šikovnou osobou.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Pred vami sú zmeny v citovej oblasti. Očakávajú vás nepríjemné rozhovory. Pri rozhodnutiach postupujte veľmi opatrne. Asi ešte niečo zachránite.
Všetky Horoskopy pre Piatok 23. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie