• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Čierne stavby bude možné dodatočne kolaudovať, vlastník však musí splniť určité podmienky

Čierne stavby bude možné dodatočne kolaudovať, vlastník však musí splniť určité podmienky

Naďalej je pritom účinná súvisiaca časť zákona o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon).

Čierne stavby bude možné dodatočne kolaudovať po splnení podmienok. Novela zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, teda stavebného zákona, od 1. apríla totiž zavádza inštitút preskúmania spôsobilosti na užívanie stavby zhotovenej a užívanej bez povolenia stavebného úradu alebo v rozpore s ním od 1. januára 1990 do 31. marca 2024.

Ak vlastník takejto stavby preukáže splnenie určených podmienok, stavebný úrad vydá rozhodnutie o jej spôsobilosti na užívanie.

Takéto rozhodnutie bude mať podľa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (UUPV) účinky kolaudačného rozhodnutia. Stavby postavené pred 1. októbrom 1976 sa dňom 1. apríla 2024 považujú za stavby postavené v súlade s platnými predpismi.

Katastrálny zákon

Naďalej je pritom účinná súvisiaca časť zákona o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon). Podľa neho pri zápise stavby alebo podzemnej stavby do katastra, ku ktorej kolaudačné rozhodnutie alebo užívacie povolenie nadobudlo právoplatnosť pred 1. októbrom 1976, sa predkladá oznámenie obce.


To zahŕňa informáciu o tom, kedy bola takáto stavba skolaudovaná alebo daná do užívania, ako aj jej súpisné číslo a názov stavebníka podľa kolaudačného rozhodnutia alebo užívacieho povolenia, pričom ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v oznámení obce ako stavebník.

Podmienky schválenia

Stavby postavené od 1. októbra 1976 do 31. decembra 1989 sa od 1. apríla tohto roka považujú za stavby postavené v súlade so zákonom, ak spĺňajú dve podmienky. Stavby sa musia nepretržite využívať na svoj účel a vlastník stavby je k tomuto dňu vlastníkom pozemku, na ktorom je takáto stavba postavená alebo má iné právo k pozemku či k pozemku, na ktorom je stavba postavená.


Novela stavebného zákona prináša zmeny aj v oblasti výstavby, ale nie sú tak systémové, ako sa pôvodne očakávalo. Preberá viaceré významné úpravy navrhované v súvisiacom novom zákone o výstavbe, ktorého účinnosť je posunutá o rok na 1. apríla 2025.

Zrýchlenie priebehu povoľovania

Cieľom prebratých úprav v oblasti výstavby je aspoň čiastočne umožniť zrýchlenie priebehu povoľovania. Keďže zmeny v oblasti výstavby nie sú uvedené do účinnosti v plnom rozsahu, novelizácia platného stavebného zákona aspoň čiastočne vytvára podmienky na zlepšenie.


Podľa UUPV pre stavebný sektor bude prelomový najmä budúci rok, kedy by mal nadobudnúť účinnosť komplexné úpravy v novom zákone o výstavbe. Ostáva zachovaná pôsobnosť obcí a miest ako všeobecných stavebných úradov v prvom stupni, v rámci preneseného výkonu štátnej správy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie