• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Chorvátsko by mohlo navštíviť ešte viac Slovákov ako vlani, cestovanie k Jadranskému moru uľahčili dve veci

Chorvátsko by mohlo navštíviť ešte viac Slovákov ako vlani, cestovanie k Jadranskému moru uľahčili dve veci

Slováci si na dovolenke doprajú o niečo viac ako Česi, sme schopní minúť okolo 1200 eur na osobu

Chorvátsko ostáva pre návštevníkov zo Slovenska jednou z najvyhľadávanejších krajín na dovolenku v celom Stredomorí.

Podľa očakávania Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v tomto roku by malo do krajiny pri Jadranskom mori zavítať ešte viac našincov ako vlani, kedy tam strávili 3,3 milióna nocľahov, čo bolo o 10 % viac ako v predpandemickom roku 2019.

Slováci tak medzi zahraničnými turistami v Chorvátsku zaujali ôsme miesto, pričom ich pobyt trval priemerne 8,5 dňa.

Cestovanie a pobyt v krajine uľahčuje to, že od začiatku tohto roka sa stala súčasťou schengenského priestoru, bez kontroly na vnútorných hraniciach v rámci Európskej únie, a domácu menu kuna nahradila eurom.

Slováci si na dovolenke doprajú o niečo viac ako Česi, sme schopní minúť okolo 1200 eur na osobu

Dovolenkové návyky Čechov a Slovákov sa napriek častým podobnostiam líšia, našinci si na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní susedia.

Česi s 811 eurami na osobu

Po troch rokoch obmedzení rastie opäť záujem o skoré rezervácie, tzv. first minute, naznačujúce trendy pre tohtoročnú sezónu.

Slováci sú s priemernou dĺžkou pobytu 8,5 dňa a priemernými nákladmi na osobu 1 200 eur ochotní minúť na dovolenku viac než Česi.

Tí plánujú na dovolenke stráviť v priemere takmer 8 dní a vynaložiť na osobu 811 eur. Vyplýva to z údajov cestovnej kancelárie TUI ReiseCenter Slovensko.

Obľúbené Stredozemné more

Viac ako 55 % dovolenkárov zo Slovenska si rezervovalo pobyt v štyri a pol až päť a pol hviezdičkových hoteloch, kým najvyššiu kategóriu hotelov zvolilo 22 % dovolenkárov z Česka.


Spoločné pre oba národy je zameranie na kvalitnú dovolenku, vrátane All Inclusive, najmä v najobľúbenejších destináciách Stredozemného mora. Spomedzi stredne dlhých letov je najväčší záujem o dovolenku v Turecku, nasledujú Grécko, Španielsko, Chorvátsko a Cyprus.


Podľa destinácií je na prvom mieste turecká Antalya pred cyperskou Larnakou a španielskou Malorkou. V prípade dlhých letov je na prvom mieste Mexiko pred Tanzániou, Spojenými arabskými emirátmi a Maldivami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie