• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Chcete viac peňazí? Tieto náklady môžete zrušiť

Chcete viac peňazí? Tieto náklady môžete zrušiť

Žijeme v dobe plnej neistoty a nikto nevie, čo ho v najbližších mesiacoch a rokoch čaká.

S tým prirodzene prichádza snaha šetriť peniaze, čo sa už teraz prejavuje na náraste úspor domácností. Ak by ste si aj vy chceli začať odkladať viac peňazí do budúcnosti a neviete, ako začať, čítajte ďalej.

V článku nájdete niekoľko tipov na výdavky, ktoré sa väčšinou dajú obmedziť, prípadne úplne zrušiť.

1. Stravovanie sa v reštauráciách

Pravidelné objednávanie jedla z reštaurácií je síce pohodlné a ušetrí čas strávený v kuchyni, ale pre vašu peňaženku vie byť veľkou záťažou. Ľudia si častokrát neuvedomujú, že cena večere mimo domu je vyššia než hodnota samotného jedla. Zahŕňa aj kuchárovu mzdu, prenájom priestorov reštaurácie, zisk majiteľa, prípadne dovoz kuriérom a iné služby.


Raz za čas sa stane, že po náročnom dni nemáte čas ani energiu na varenie a večeru si jednoducho objednáte. Ak ale chcete ušetriť peniaze, väčšinu jedál by ste si mali pripravovať doma. Ušetríte financie, získate nové zručnosti v kuchyni a budete presne vedieť, z akých potravín je vaše jedlo pripravené. K tomu môžete do prípravy jedla zapojiť celú rodinu, vďaka čomu získate spoločne strávený čas naviac.

2. Výdavky za energie

Ak hľadáte spôsoby ako znížiť mesačné náklady, pravdepodobne sa najprv pozriete na výdavky za nákupy v priebehu mesiaca. Ak si porovnáte ceny za elektrinu, možno zistíte, že sa vám oplatí prejsť k inému dodávateľovi. Niekedy je ale dobré zamyslieť sa nad spotrebou energie v domácnosti. Ak by ste sa teraz prešli po byte, koľko by ste našli spotrebičov, ktoré sú zapojené do zásuvky, ale nikto ich nevyužíva?


Takéto zariadenia síce nespotrebujú veľa elektriny. Avšak pri väčšej domácnosti sa z dlhodobého hľadiska môže oplatiť niektoré z nich po použití vypojiť zo zásuvky. Okrem toho je veľmi dôležité kúriť s rozumom. Či už máte kúrenie riešené pomocou radiátorov alebo podlahovky, za teplo vždy musíte platiť. V kombinácii s nerozvážnym vetraním to môže vašu energetickú spotrebu výrazne zvýšiť. To isté platí aj pri klimatizácii v lete.3. Refinancovanie úverov

Občas sa stane, že súrne potrebujete peniaze, tak si zoberiete úver. Problém síce vyriešite opravou alebo nákupom, no úver s vami ostáva aj naďalej. Až s odstupom času zistíte, že v snahe získať peniaze čo najrýchlejšie, ste siahli po pôžičke, ktorá je nevýhodná. Vysoký úrok a dlhá doba splácania by vás po určitom čase finančne vyčerpali. Vtedy je čas na refinancovanie úveru.


Nemusí ísť iba o jednu pôžičku. Vďaka tejto službe si môžete z viacerých nevýhodných úverov vytvoriť jeden, ktorý bude mať rozumne nastavené podmienky. V podstate si zoberiete jednu pôžičku na splatenie viacerých z minulosti. Vaše mesačné výdavky môžu okamžite klesnúť na oveľa prijateľnejšiu úroveň.

4. Náhodné nákupy

V dnešnej dobe máme všade okolo seba reklamy lákajúce na nákup tovaru a služieb. Spojte to s neustálym prístupom do e-shopov a dostanete výborný recept na nadmerné míňanie peňazí. Ak chcete, aby vám na konci mesiaca na účte ostali peniaze, ktoré môžete odložiť, je načase začať nad nákupmi rozmýšľať. Nepodliehajte impulzívnemu nakupovaniu. Ak vám napadne niečo, čo by ste si chceli kúpiť, zapíšte si to a počkajte 24 hodín. Za tento čas si zdôvodnite, prečo danú vec chcete, čo vám do života prinesie a či ju naozaj potrebujete.


Nadmerné utrácanie peňazí však nie je obmedzené iba na niektoré kategórie tovaru. Je pravdou, že najčastejšie sa hovorí o impulzívnych nákupoch oblečenia, obuvi, módnych doplnkov alebo elektroniky. Avšak aj obyčajné obchody s potravinami vedia byť nebezpečné. Preto sa odporúča chodiť na nákupy so zoznamom. Vyhnete sa nákupom nadmerného množstva jedla a vecí, na ktoré máte práve v obchode chuť, ale doma ich nespotrebujete. Riešením môže byť aj nákup potravín cez internet. Nebudete musieť prechádzať pomedzi regály plné chutne vyzerajúcich potravín to znamená,že na nákupy miniete menej času aj peňazí.


Vedeli ste, že…

… koronakríza zmenila naše návyky aj v oblasti nákupov potravín? Podľa prieskumu štatistického úradu Eurostat v roku 2020 nakupovalo potraviny cez internet viac ako 37 % ľudí. Pre porovnanie, v 2019 to bolo iba 23,5 %.


5. Televízia

Veľa ľudí dnes pred televíznymi stanicami uprednostňuje online služby na streamovanie filmov a seriálov. V porovnaní s tradičným televíznym vysielaním poskytujú viacero výhod, ako napríklad možnosť výberu filmu na pozeranie alebo sledovanie bez reklám. Nie je teda prekvapením, že diváci postupne prirodzene prechádzajú do sveta online platforiem, ako je Netflix či HBO GO.


Ak patríte do tej skupiny, ktorá už televízor nepoužíva na sledovanie tradičných TV staníc, zamyslite sa nad tým, či sa vám za ne vlastne oplatí platiť. Ak sa aj televízie nechcete vzdať úplne, možno nájdete výhodnejší balík služieb. Ostane vám teda niekoľko základných staníc a každý mesiac ušetríte zopár eur.Zhrnutie

Ak chcete začať sporiť, budete vo svojom živote musieť prijať nejaké zmeny. Našťastie, tieto zmeny nemusia byť veľké. Často si stačí jeden večer sadnúť nad prehľad vašich výdavkov a analyzovať ich. Určite medzi nimi nájdete aj náklady, ktoré sa dajú znížiť alebo úplne zrušiť. Môžete sa odraziť od tých 5 spomenutých v článku. Ideálne ale bude, ak si bod po bode prejdete aj ostatné výdavky a rovnaký postup aplikujete na ne.


Počasie