• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Chaotická, zmätočná a nejednoznačná. Klub 500 kritizuje Kolíkovej zjednodušenie zakladania eseročky

Chaotická, zmätočná a nejednoznačná. Klub 500 kritizuje Kolíkovej zjednodušenie zakladania eseročky

Rezort spravodlivosti zverejnil návrh novely Obchodného zákonníka v polovici júla tohto roka. Jej cieľom je umožniť zjednodušeným spôsobom založiť spoločnosť s ručením obmedzeným.

Zámer Ministerstva spravodlivosti SR zjednodušiť zakladanie spoločností s ručením obmedzeným má podľa podnikateľov nedostatky.

V zásadných pripomienkach totiž viacerým ustanoveniam predloženému návrhu novely Obchodného zákonníka vyčítajú zmätočnosť a nejednoznačnosť, dokonca podľa nich vyvolávajú právnu neistotu.

Chaos v praxi

Ako ďalej konštatuje Klub 500, zjednodušené založenie spoločnosti s ručením obmedzeným by malo byť postavené najmä na zjednodušenom procese jej založenia, a nie v zjednodušení obsahu listín. Podnikatelia taktiež žiadajú, aby rezort spravodlivosti prehodnotil rozhodnutie, že prvotný zápis spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným postupom bude vykonávať iba Okresný súd Žilina.

„Navrhujeme ponechať v súčasnosti platný stav, že registrovým súdom bude súd podľa sídla zakladajúcej spoločnosti. Poukazujeme na rozpor a nesystémovosť ustanovenia, ktorým ak má prvozápis podľa tejto navrhovanej úpravy vykonávať jediný súd v Žiline a listiny sa majú do zbierky ukladať v registrovom súde v obvode sídla. Považujeme takúto úpravu za chaotickú a v praxi môžu nastávať problémy pri administrácií spisovej dokumentácie,“ tvrdí Klub 500.

Znížovanie výšky poplatkov

Republiková únia zamestnávateľov zase navrhuje znížiť súdny poplatok pri zápise s.r.o. a podniku zahraničnej právnickej osoby alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej právnickej osoby zriadenej zjednodušeným spôsobom.

Ako objasňuje, vzhľadom na to, že ide o založenie zjednodušeným spôsobom, predpokladá, že takýto spôsob budú využívať najmä mikro a malé podniky, pre ktoré je finančné zaťaženie dôležitým hodnotiacim faktorom.


„Máme za to, že znížený súdny poplatok za zápis by bol pre tieto spoločnosti založené zjednodušeným spôsobom atraktívnejší a využívali by ho vo vyššej miere,“ poukazujú zamestnávatelia.

Posilňovanie princípu právnej istoty

Obe organizácie kritizujú podmienky, ktoré musí spoločnosť s ručením obmedzeným splniť, aby sa mohla založiť zjednodušeným spôsobom. Tie podľa nich neboli dostatočne odôvodnené a žiadajú, aby rezort spravodlivosti uviedol, na základe akých skutočností, faktov, dát a dôkazov boli stanovené.


„Na základe uvedeného upriamujeme pozornosť predkladateľa aj na priority vlády uvedené v programovom vyhlásení spočívajúce v posilnení princípu právnej istoty prostredníctvom zavedenia a dodržiavania legislatívneho procesu založeného, okrem iného, aj na princípe tzv. evidence based policy, teda aby rozhodovanie o verejných politikách a legislatíve bolo robené vždy na základe dôkazov,“ zdôrazňujú.

Rezort spravodlivosti zverejnil návrh novely Obchodného zákonníka v polovici júla tohto roka. Jej cieľom je umožniť zjednodušeným spôsobom založiť spoločnosť s ručením obmedzeným.


„Zjednodušenie spočíva najmä vo vytvorení štandardizovaných online formulárov a zavedení interaktívneho sprievodcu, ktorý bude zakladateľa sprevádzať pri vytváraní obsahu formulárov a iných príloh potrebných pre zaregistrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným,“ objasňuje rezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie