• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Cestovný ruch v Bratislave sa výrazne znížil, verejná WiFi zaznamenala pokles aj po prvých opatreniach

Cestovný ruch v Bratislave sa výrazne znížil, verejná WiFi zaznamenala pokles aj po prvých opatreniach

Od začiatku opatrení klesol počet pripojení v centre mesta približne na pätinu.

16.4.2020 (Webnoviny.sk) - Podľa údajov z Bratislavskej WiFi siete klesol počet zahraničných návštevníkov až o 90 percent. Vyplýva to z tlačovej správy Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy na základe pripojení na bezplatnú mestskú WiFi sieť od začiatku opatrení v súvislosti s pandémiou kononavírusu.

"Záujem o online pripojenie v centre klesol asi na pätinu, pri návštevníkoch z cudziny je pokles ešte výraznejší. Záujem cudzojazyčných návštevníkov o online pripojenie klesol počas krízy o 90 percent," uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Tri trendy

Bratislava prevádzkuje bezplatnú WiFi sieť na dvadsiatich hotspotoch v centre mesta, najvyužívanejšie sú free WiFi zóny v okolí Slovenského národného divadla či Starej tržnice. Z dát za posledné týždne je možné odčítať tri trendy.

"Keď sa v marci zatvorili školy a škôlky zostali s deťmi doma aj niektorí rodičia. Kým bežne sa na bezplatnú mestskú WiFi prihlási približne dvetisíc ľudí denne, po prvých opatreniach klesol tento počet o štvrtinu, na zhruba 1 500," uviedol Bubla.

Po druhej vlne opatrení, keď sa zatvorila väčšina prevádzok, klesol počet na približne 400 používateľov denne. "K miernemu, asi 10-percentnému nárastu využívania prišlo po istom uvoľnení protivírusových opatrení začiatkom apríla," doplnil Bubla.

Život sa spomalil

Pri nových používateľov sú podľa dát magistrátu priemerné poklesy na úrovni 90 percent. "Aj vzhľadom na jazyk zariadenia túto skupinu tvoria prevažne turisti. Vidno, že cestovný ruch je počas koronakrízy výrazne utlmený," vysvetlil hovorca.

Hlavné mesto zverejňuje dáta z bezplatnej WiFi siete denne na svojom transparentnom portáli, kde sú v grafickej podobe zobrazené za posledných 60 dní. Údaje o mobilite pomáhajú mestu napríklad pri adresnejšom prijímaní opatrení proti pandémii.

„Dáta nám jasne ukazujú, že život v meste sa výrazne spomalil. Nemusí to byť dobrá správa pre ekonomiku. Na druhej strane je veľmi dobrou správou, že obyvatelia naozaj dodržiavajú výzvu mesta o disciplíne a o tom, aby ostali doma,“ zhodnotil výsledky primátor Bratislavz Matúš Vallo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie