• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Ceny bytov v Bratislave zaznamenali pokles po dlhšom čase, nájomné sa však zvýšilo

Ceny bytov v Bratislave zaznamenali pokles po dlhšom čase, nájomné sa však zvýšilo

Prudký nárast úrokových sadzieb a inflácia znížili dostupnosť bývania v Bratislave, čo sa prejavilo vo výraznom poklese predaných bytov.

Ceny starších bytov v Bratislave pokračovali v poklese, nájomné však rástlo. Vyplýva to z pravidelnej správy analytikov z Bencont Investments.

Medziročný pokles cien

Podľa nej ceny bytov z druhej ruky v Bratislave opäť klesli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 2,76 percenta. Ponuková cena sa tak v druhom štvrťroku pohybovala na úrovni 3 484 eur za meter štvorcový.

„Prvýkrát sledujeme aj medziročný pokles cien, keď v druhom štvrťroku 2023 bola priemerná cena nižšia o osem percent v porovnaní s druhým štvrťrokom 2022. Pokles cien na sekundárnom trhu sledujeme už tretí štvrťrok v rade, pričom priemerné nájomné vzrástlo medziročne o 11,8 percenta na aktuálnych 15,10 eura za meter štvorcový,“ dodávajú analytici.

Pokles takmer o desať percent

Ceny starších bratislavských bytov poklesli medziročne o 8,9 percenta.

„Na sekundárnom trhu sledujeme pokles ponukových cien už tretí štvrťrok v rade, keď ceny od ich vrcholu v treťom štvrťroku 2022 klesli už o 10 percent,“ uvádzajú analytici. Ako dodávajú, zvýšené úrokové sadzby a inflácia naďalej pokračovali v oslabovaní kúpyschopného dopytu.


„Aktuálne je priemerná cena novostavieb o 45 percent vyššia ako priemerná cena bytov na sekundárnom trhu, aj keď priemernú cenu novostavieb ťahajú nahor projekty v centre mesta, ktoré sa v sekundárnej ponuke nenachádzajú,“ dopĺňajú.

Nájom v Bratislave


Priemerná úžitková plocha starších bytov v druhom štvrťroku predstavovala takmer nezmenených 63,87 metra štvorcového. Priemerná absolútna cena bytov sa však znížila na 219 910 eur, čo predstavovalo medzištvrťročný pokles o 1,6 percenta, resp. medziročný pokles o 9,85 percenta .

Priemerná jednotková cena nájmu aj s energiami sa po 11,8 percentnom medziročnom raste dostala na 15,10 eura za meter štvorcový

„Priemerný mesačný absolútny nájom v Bratislave tak v druhom štvrťroku dosiahol 904 eur,“ konštatujú analytici s tým, že najrýchlejšie rástlo nájomné v Petržalke a v Starom Meste.

Nižší počet predaných bytov

Podľa hlavného analytika Bencont Investments Rudolfa Bruchánika sa do celkového nájmu od začiatku roka postupne pretavujú zvýšené ceny zálohových platieb za energie. „Priemerný nájom nerástol len vďaka energiám, ale aj z dôvodu nárastu základného nájomného,“ uviedol.


Ako dodal, záujem o nájomné bývanie je podporený situáciou, keď je priemerná splátka hypotéky aj s energiami pri kúpe bytu aktuálne vyššia ako nájom obdobného bytu. Prudký nárast úrokových sadzieb a inflácia podľa neho znížili dostupnosť bývania v Bratislave, čo sa prejavilo vo výraznom poklese predaných bytov.


„Poklesom cien starších bytov, vysokým mzdovým rastom a v poslednom období aj pomalším rastom úrokových sadzieb sa staršie byty už stávajú dostupnejšími pre kupujúcich. Je preto len otázkou času, kedy sa situácia opäť otočí, kupujúci sa prestanú obávať, že investíciu do bytu urobia v nesprávnom čase a dopyt sa opäť obnoví,“ predpokladá Bruchánik.


Ako dodáva, pri nájomnom bývaní môžeme byť svedkami ďalšieho, aj keď už pomalšieho nárastu, nakoľko potreba bývania v Bratislave ostáva a časť trhu, ktorá nákup nehnuteľnosti buď odkladá, alebo si ju nevie dovoliť si byt bude musieť prenajať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie