• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Ceny benzínu a nafty by sa nemali výrazne meniť, podľa analytičky majú ľudia záujem opäť cestovať

Ceny benzínu a nafty by sa nemali výrazne meniť, podľa analytičky majú ľudia záujem opäť cestovať

Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu.

Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach nemali výrazne meniť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Letná dovolenková sezóna je v plnom prúde, čo zvyšuje dopyt po pohonných látkach, preto si myslíme, že ceny ropy sa budú aj v nasledujúcich týždňoch držať na pomerne vysokých úrovniach nad 70 dolárovou hranicou.

Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by sa v ďalšom týždni výraznejšie meniť nemali,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny nafty klesli

Po niekoľkých týždňoch rastu sa ceny na našich benzínkach takmer nemenili. V 28. tohtoročnom týždni zostali ceny 95-oktánového benzínu nezmenené na priemernej úrovni 1,414 eura za liter.

Ceny 98-oktánového benzínu sa nepatrne znížili, o 0,1 % a dosiahli hodnotu 1,611 eura za liter. A ceny nafty taktiež minimálne klesli, a to o 0,1 % na úroveň 1,255 eura za liter.

Začiatkom roka zdražovanie

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o približne 20 % a benzín 98 o zhruba 19 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to o 21 %.


„Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu,“ vysvetlila Glasová.

Obavy z delta variantu

Počas posledných týždňov sa ceny na ropnom trhu hýbali v rozmedzí 74 až 77 amerických dolárov za barel. Začiatkom minulého týždňa ale ropa oslabila smerom k úrovni 68 dolárov za barel. Tento pokles podľa analytičky spôsobila dohoda kartelu OPEC+ o zvýšení ťažby, ktorej cieľom je obmedziť ďalšie zdražovanie ropy na trhu.


„Okrem toho, obavy na trhoch vyvoláva aj rýchle šírenie delta variantu koronavírusu, čo by mohlo viesť k opätovnému sprísňovaniu pravidiel a čiastočnému zatváraniu vo viacerých krajinách,“ doplnila Glasová.

Záujem o cestnú a leteckú dopravu

V druhej polovici minulého týždňa sa ale trhy upokojili a ceny ropy začali opäť rásť a prekročili aj úroveň 73 dolárov za barel. Vo všeobecnosti je ale podľa analytičky čierne zlato podporované hlavne očakávaným oživovaním dopytu, ktoré by sa malo prejaviť hlavne v druhom tohtoročnom polroku.


„Miera očkovania proti COVID-19 sa vo svete zvyšuje, čo brzdí šírenie ochorenia a medzi ľuďmi rastie záujem o cestnú aj leteckú prepravu,“ uzavrela Glasová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie