• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Celková populácia kamzíka v Tatrách mierne poklesla, počas ostatného sčítania narátali 63 tohtoročných mláďat

Celková populácia kamzíka v Tatrách mierne poklesla, počas ostatného sčítania narátali 63 tohtoročných mláďat

Na jar pre prírastky mláďat a na jeseň sa mapuje početnosť kmeňových stavov pred zimou.

Počas sčítania kamzičej zveri na slovenskej aj poľskej strane Tatier narátali 63 tohtoročných mláďat.

Narátali 816 kamzíkov, pričom celková populácia kamzíka v Tatrách mierne poklesla.

Vyplynulo to z vyhodnotenia výsledkov pravidelného jarného sčítania kamzíka vrchovského tatranského, pri príležitosti ktorého sa v utorok 4. júla stretli slovenskí a poľskí zoológovia.

Bolo teplo a kamzíkom to vadí

V tlačovej správe o tom informoval Tatranský národný park (TANAP) a vysvetlil, že sčítanie sprevádzalo teplé počasie, kedy kamzíky hľadajú úkryt pred teplom. Pre sčítajúcich tak boli ťažšie viditeľné.

„Za posledné roky sa na jar nevieme dostať cez hranicu tisíc jedincov. Očakávali sme, že populačná krivka oproti rekordu mierne poklesne, no momentálne je ešte predčasné hovoriť o príčinách,“ uviedla zoologička Erika Feriancová, ktorá zastrešuje pravidelné spočítania kamzičej zveri.


Ako ďalej TANAP informoval, na slovenskej strane evidujú 555 kamzíkov, z čoho 45 boli mláďatá. V Poľsku videli 261 jedincov, z nich narátali 18 kamzíčat.

Najviac ich je v Belianskych Tatrách

„Najväčšie čriedy sa už tradične podarilo sčítať v Belianskych Tatrách, práve tie ponúkajú zveri bohatú potravnú ponuku a pokoj, ktorý zabezpečuje uzávera vzácnej lokality,“ doplnil TANAP a vysvetlil, že kamzíky sa rátajú dvakrát ročne.


Na jar pre prírastky mláďat a na jeseň sa mapuje početnosť kmeňových stavov pred zimou.


Pred desiatimi rokmi bolo v Tatrách 963 kamzíkov. V rokoch 2014 až 2017 sa počty hýbali nad tisíckou. Rekord spomedzi inventúr si drží jeseň 2018, keď zrátali celkovo 1 431 kamzíkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie