• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Čekan: Juhoafrický variant znamená novú epidémiu a sú dve možnosti, ako kontrolovať situáciu

Čekan: Juhoafrický variant znamená novú epidémiu a sú dve možnosti, ako kontrolovať situáciu

Juhoafrická mutácia sa už objavila v niektorých susedných krajinách. Šíri sa v rakúskom Tirolsku a minulý týždeň prvý výskyt zaznamenalo Poľsko.

Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana z MultiplexDX novú epidémiu. Uviedol to po príchode na stretnutie premiéra Igora Matoviča s vedcami a odborníkmi. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.

Podľa Pavla Čekana sú dve možnosti, ako kontrolovať takúto situáciu. Jednou z nich je oveľa dôraznejšie kontrolovať letiská, druhou možnosťou je systémovo sekvenovať.

Ako biochemik uviedol, každého, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii takýchto infekčnejších a zároveň smrtnejších variantov, je potrebné izolovať.


„Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.


V Českej republike je podľa informácií ČTK sedem podozrení na juhoafrickú mutáciu koronavírusu, ktorá by mala byť nákazlivejšia.


Štyri sú podľa juhomoravskej hygieničky Renáty Ciupek v škôlke v Brne, ktorá je opatrením hygienikov zatvorená. O troch ďalších zo zájazdu na Zanzibar v utorok hovoril minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO). Juhoafrickú mutáciu musí potvrdiť laboratórium v Prahe.


V brnenskej škôlke vzniklo podozrenie na juhoafrickú mutáciu u dvoch detí a dvoch učiteliek, uviedla Ciupek. Zo zájazdu vzniklo podozrenie u dvoch žien a jedného muža, zistila ČTK od dôveryhodných zdrojov.


Vrátili sa zo Zanzibaru. Na twitteri to v utorok uviedol minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO). Vzorky sa teraz skúmajú v laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu.

Juhoafrický kmeň pred bránami, hranice sú stále otvorené. Podľa epidemiológov ich uzavretie už nepomôže


Nový Covid automat

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie