• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Čaputová prevzala do úschovy najvyššie české štátne vyznamenanie, ktoré vlani udelil Petr Pavel Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (foto)

Čaputová prevzala do úschovy najvyššie české štátne vyznamenanie, ktoré vlani udelil Petr Pavel Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (foto)

Pripomenula, že táto historická osobnosť je zosobnením vlastenectva, keďže sa pričinil o to, aby sa Slováci štátotvorným národom slobodnej a demokratickej vlasti.

3.5.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok v Prezidentskom paláci prevzala z rúk prasynovca generála Milana Rastislava Štefánika Petra Kaňku do úschovy prezidentskej kancelárie Rad Bieleho Leva prvej triedy.

Najvyššie štátne vyznamenanie Českej republiky udelil Štefánikovi in memoriam český prezident Petr Pavel 28. októbra 2023 za zásluhy o vznik Československa a v prospech Českej republiky.

Čaputová sa poďakovala za zapožičanie vyznamenania a vyzdvihla význam letca, diplomata a vedca, generála Milana Rastislava Štefánika ako historickej osobnosti, ktorá sa právom teší nášmu veľkému obdivu a rešpektu.

Osobnosť zosobňujúca vlastenectvo

"Vážim si, pán Kaňka, že vyznamenanie ste priniesli sem, do vlasti svojho slávneho predka. Spolu s ním vstupuje do Prezidentského paláca nielen spomienka na generála Štefánika, ale aj kúsok jeho samotného," adresovala prasynovcovi Štefánika.

Pripomenula, že táto historická osobnosť je zosobnením vlastenectva, keďže sa pričinil o to, aby sa Slováci štátotvorným národom slobodnej a demokratickej vlasti.

"Rovnako bol stúpencom vzájomnosti medzi Slovákmi a Čechmi. Do tretice bol aj skutočným Európanom a veril v harmóniu a súzvuk medzi národmi v Európe," vyzdvihla prezidentka.

105. výročie smrti

V sobotu 4. mája uplynie 105 od tragického skonu Milana Rastislava Štefánika. Podľa Čaputovej je to príležitosť zamyslieť sa, ako s jeho odkazom nakladáme dnes a či sme zostali verní jeho ideálom.

"Nepochybne by nám pripomenul, že vlastenectvo neznamená izoláciu, že hrdosť na národ nemá nič spoločné s nevraživosťou k iným národom, že spojenectvo a priateľstvo, ktoré nás viaže k Čechom a ďalším európskym národom i štátom, treba kultivovať," prízvukovala vo svojom príhovore. Peter Kaňka je podľa svojich slov rád, že toto vyznamenanie, ktoré prevzal od prezidenta Českej republiky, môže v roku významného výročia Štefánika zapožičať prezidentskej kancelárii. Zároveň sa poďakoval prezidentke za prijatie.

Zásluha na vzniku Československa

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky Rudolf Jindrák zdôraznil, že je dôležité si pripomínať takéto významné osobnosti, bez ktorých by nenastali udalosti, ktoré formovali a dodnes formujú našu štátnosť. Pripomenul, že Štefánik patrí spolu s Tomášom Garriguom Masarykom, Eduardom Benešom a Štefanom Osuským k rozhodujúcim osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o vznik Československa.

Na margo aktuálnych česko-slovenských vzťahov povedal, že "aktuálne medzi sebou vedieme diskusie o témach, na ktoré nemáme rovnaký názor". Tieto vzťahy však podľa neho treba posudzovať v ich celej šírke a historických súvislostiach, a preto je veľmi rád, že český prezident vyznamenal najvyšším českým štátnym vyznamenaním Štefánika.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Myjavy v národne uvedomelej rodine evanjelického farára. Stavebníctvo a astronómiu študoval na Univerzite Karlovej v Prahe. Po obhájení dizertácie o novej hviezde v súhvezdí Cassiopea sa vedeckému bádaniu venoval v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo.

V rokoch 1914 - 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády.

Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik a ďalší traja členovia posádky, ostali dosiaľ nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie