• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Čaputová nerozumie pohnútkam exministra Naďa, žiadny balík vojenskej pomoci Ukrajine nikdy nestopla

Čaputová nerozumie pohnútkam exministra Naďa, žiadny balík vojenskej pomoci Ukrajine nikdy nestopla

Jaroslav Naď pre český denník povedal, že prezidentka sa postavila proti dodávke vojenskej pomoci už na jar.

10.10.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že žiaden balík vojenskej pomoci Ukrajine, ktorý pripravilo ministerstvo obrany pod vedením Jaroslava Naďa (Demokrati), nikdy nestopla. Naopak, každý jeho balík pomoci verejne obhajovala. Uviedla to v reakcii na vyjadrenia Naďa pre český Deník N.

Vždy som podporovala a podporujem vojenskú pomoc Ukrajine. Je to dohľadateľné vo všetkých mojich verejných vyhláseniach k tejto téme a nerozumiem pohnútkam exministra Naďa moju vôľu teraz spochybňovať,“ skonštatovala.

Česi údajne ponúkli riešenie

Naď pre český denník povedal, že prezidentka sa postavila proti dodávke ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine už na jar. Od začiatku leta už na Ukrajinu žiadne zbrane nešli. Česká vláda pritom Bratislave ponúkala riešenie, ako dostať slovenské zbrane na Ukrajinu okľukou.

Prezidentka reagovala, že o zmienenej ponuke českej vlády na sprostredkovanie vojenskej pomoci nebola nikdy informovaná.

Jeden balík pomoci

Exministrovi Naďovi som navrhla, aby sme všetku vojenskú pomoc, ktorú si ešte môžeme dovoliť a ktorá neoslabí našu armádu, poslali v jednom balíku, aby vojenská pomoc Ukrajine už nebola zneužívaná v predvolebnej kampani,“ uviedla.

Ako ďalej dodala, hoci sa tak nestalo, ešte v júli počas návštevy ukrajinského prezidenta Zelenského v Bratislave bola možná dodávka ďalšej vojenskej pomoci predmetom ich spoločného rokovania, a to aj za účasti ministra obrany.

Čakanie na novú vládu

Túto pomoc som podporila,“ poukázala Čaputová. Zároveň zdôraznila, že hlava štátu o vojenskej pomoci nerozhoduje a ani na jej darovanie nedáva súhlas.

Prezidentka sa stotožňuje s názorom predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, že v súvislosti s otázkou ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine je potrebné rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení novej vládnej koalície. Je presvedčená, že v tomto čase by rozhodnutie o poskytnutí vojenského materiálu bolo precedensom pri zmene politickej moci aj v budúcnosti.

Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine nie je správnym rozhodnutím, tvrdí bývalý minister vnútra Mikulec

Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine nie je podľa bývalého ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) správne rozhodnutie. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy s tým, že Slovensko bolo od začiatku vojny na Ukrajine konzistentné v tom, že pomáhalo Ukrajine a dodávalo jej aj zbrane.

Budúca pomoc Ukrajine

„Myslím si, že ich veľmi potrebovali a boli sme za to aj ocenení. Dokonca na rokovaniach v rámci NATO bolo Slovensko vyzdvihnuté ako sused Ukrajiny, ktorý bol veľmi aktívny," uviedol Mikulec a pokračoval s tým, že zámer Roberta Fica zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine, ako vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej, že pri otázke poskytnutia ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine treba rešpektovať výsledky volieb a počkať na závery rokovaní o zostavení vlády sú ústupkom, za ktorú si Slovensko vyslúžilo kritiku v zahraničí.

„Už dnes sa ozývajú mnohé krajiny. Nie je to vnímané ako pozitívne. Robert Fico je mnohými krajinami vnímaný ako trójsky kôň Vladimíra Putina a Moskvy. Zahraničnopolitické smerovanie je pre nás kľúčové a my absolútne budeme podporovať všetky možné snahy o to, aby sme zostali v priestore smerom na západ, členom a NATO," vyhlásil Mikulec s tým, že ak chce byť Slovensko platným členom EÚ a NATO, tak aj takéto rozhodnutia sú veľmi dôležité.

Na vine je úradnícka vláda

Poslanec Tomáš Valášek (PS) vyjadril v otázke vojenskej pomoci Ukrajine súhlas s Mikulcom. „Myslím si, že prezidentku ctí, že chce rešpektovať výsledky volieb, ale aplikácia toho princípu v tomto prípade nesedí," uviedol Valášek a dodal, že nerozumie, prečo nastala situácia, keď sa o balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu rozhoduje až po voľbách.

„Posledný balík vojenskej pomoci Ukrajine odišiel v apríli. Medzičasom prišla nová vláda, ktorá vládla síce iba chvíľu, ale s plnými právomocami a mohla slobodne rozhodnúť o ďalšej vojenskej pomoci. Nerozhodla a balík nakoniec prišiel až po voľbách. Tá pomoc mala prísť pred mesiacmi," uviedol Valášek a uzavrel s tým, že za túto situáciu a za to, že sa o vojenskej pomoci Ukrajine rozhoduje päť minút po dvanástej, nemôže ani Robert Fico, ani predošlá vláda, ale úradnícka vláda.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie