• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Bývalý príslušník NAKA Kaľavský je vinný z korupcie a vynášania informácií, dostal niekoľkoročný trest

Bývalý príslušník NAKA Kaľavský je vinný z korupcie a vynášania informácií, dostal niekoľkoročný trest

Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

18.7.2023 (SITA.sk) - Bývalý šéf operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský je vinný zo zločinu prijímania úplatku, zločinu marenia spravodlivosti a prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozhodol o tom v utorok samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pričom obžalovanému uložil trest sedem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež peňažný trest 5 000 eur.

V prípade, že by Ján Kaľavský peňažný trest nezaplatil, sudca určil náhradný trest v dĺžke päť mesiacov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný. Obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková podala na mieste odvolanie pokiaľ ide o výrok o vine, o treste aj konanie, ktoré verdiktu predchádzalo. Vecou sa tab bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Rozsudok nie je právoplatný.

Vynášanie informácií o policajných akciách

Podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene vynášal informácie o policajných akciách podnikateľovi Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger, ale aj policajnému vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Konkrétne išlo o informácie napríklad o akciách Božie mlyny, Očistec alebo Judáš, prípadne týkajúce sa prešetrovania trestnej činnosti Petrova.

Tiger sa Jánovi Kaľavskému podľa orgánov činných v trestnom konaní odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Obžalovaný na začiatku procesu deklaroval svoju nevinu.

Vinu potvrdili výpovede

Podľa sudcu Miroslava Mazúcha súd v rámci hlavného pojednávania vykonal všetky navrhnuté dôkazy. Vinu obžalovaného podľa neho potvrdili výpovede Petrova, bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu a v prípravnom konaní tiež expolicajta Kučerku, ktorý neskôr pred súdom výpoveď zmenil.

„Výpoveď svedka Petrova potvrdzujú objektívne dôkazy," povedal sudca s tým, že napriek tomu, že svedok je trestne stíhaný, nemôže byť jeho výpoveď označená za nedôveryhodnú, ako to tvrdila obhajoba. Ako svedkovia v procese tiež vypovedali viacerí príslušníci NAKA.

"S týmto rozsudkom sa rozhodne nestotožňujem," povedala pre médiá advokátka Jána Kaľavského Eva Mišíková s tým, že má pochybnosti o spôsobe vyhodnotenia dôkazov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, naopak, považuje rozhodnutie súdu za spravodlivé. "Jedine snáď som mal inú predstavu o treste. Ja som si predstavoval vyšší trest," dodal.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie