• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Bývalý policajný funkcionár Rehák z kauzy Judáš dostal 11-ročný trest, rozsudok však nie je právoplatný

Bývalý policajný funkcionár Rehák z kauzy Judáš dostal 11-ročný trest, rozsudok však nie je právoplatný

 Obžalovaný, ani jeho obhajca sa na vyhlásenie rozhodnutia súdu nedostavili.

24.7.2023 (SITA.sk) - Bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka v kauze známej ako Judáš súd odsúdil na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 11 rokov nepodmienečne v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Rozhodol tak sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli na pracovisku v Banskej Bystrici s tým, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dva skutky prijímania úplatku.

Ešte sa môžu odvolať

Sudca zároveň uložil Jozefovi Rehákovi trest prepadnutia majetku a trest zákazu vykonávať povolanie verejného činiteľa na päť rokov. Obžalovaný, ani jeho obhajca sa na vyhlásenie rozhodnutia súdu nedostavili, prítomný bol okrem sudcu len prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, pretože obžalovaný aj obhajoba majú zákonnú lehotu 15 dní, v ktorej sa môže voči rozhodnutiu odvolať. Prokurátor sa vzdal práva odvolať sa voči rozsudku.

Mohol dostať oveľa vyšší trest

Ako sudca uviedol v zdôvodnení výšky trestu, súd mohol podľa návrhu prokurátora prezentovaného v jeho záverečnej reči uložiť trest v sadzbe päť až 16 rokov, pričom prokurátor navrhoval 10,5 ročný trest.

„Obžalovaný nepostupoval podľa prísahy príslušníka policajného zboru, konal úplne protichodne nielen s trestným zákonom a bol činný pre zločineckú skupinu," dodal sudca Giertli.

Vypočuli aj „sýkorovcov“

V kauze na súde vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi napríklad bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech či exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Na súde v procese s Jozefom Rehákom vypočuli aj odsúdených členov zločineckej skupiny „sýkorovcov“ Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Jozefom Rehákom. spolupracoval.

Ako svedok sa pred súd v tejto kauze postavil aj ďalší sýkorovec, odsúdený Jurij Fejer známy ako „Malý Rus“, ktorý uviedol, že obžalovaného osobne nepoznal, ale pozná ho pod prezývkou „Dodo“ a vie, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov.

Podľa obžaloby Jozef Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo" pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal za finančnú odplatu zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto bol obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári. Jozef R. ešte na začiatku procesu v januári 2022 uviedol, že sa cíti byť nevinný.

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie