• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí ďalšie trestné stíhanie v piatich veciach, ktoré dozoroval

Bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí ďalšie trestné stíhanie v piatich veciach, ktoré dozoroval

Generálna prokuratúra preverovala 64 trestných vecí, v ktorých vykonával dozor bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

16.6.2021 (Webnoviny.sk) - Generálna prokuratúra SR (GP SR) zistila, že päť trestných vecí, ktoré dozoroval bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, opodstatňujú potrebu začatia trestného stíhania pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

V štyroch trestných veciach bol Úradom špeciálnej prokuratúry zistený postup špeciálneho prokurátora, ktorý je predmetom posudzovania v kontexte s inými trestnými vecami realizovanými Úradom špeciálnej prokuratúry GP SR.

Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Viac ako 60 trestných vecí

Na základe pokynu generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku identifikovali 64 trestných vecí, v ktorých vykonával dozor nad dodržiavaním zákonnosti bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Tieto trestné veci preskúmal trestný odbor GP SR (12 trestných vecí skončených meritórnym rozhodnutím proti konkrétnym osobám) a špeciálna prokuratúra (52 neskončených trestných vecí).

V 38 trestných veciach neboli zistené žiadne pochybenia. V dvoch trestných veciach boli zistené nedostatky, ktoré nemali vplyv na práva subjektov trestného konania a na zákonnosť konečného rozhodnutia. V dvoch trestných veciach zistili zásadné pochybenia, avšak použitie mimoriadneho opravného prostriedku pre uplynutie zákonných lehôt je vylúčené.

Ďalšie preskúmanie

V jednej trestnej veci špeciálny prokurátor opomenul rozhodnúť o jednom zo spoluobvinených, ktorého trestné stíhanie bolo na základe tohto zistenia prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry zastavené. V 12 neskončených trestných veciach boli zistené prieťahy v konaní.


„Na základe pokynu generálneho prokurátora Slovenskej republiky budú predmetom ďalšieho preskúmania aj trestné veci, v ktorých konal bývalý špeciálny prokurátor a v ktorých došlo k zrušeniu vznesenia obvinenia alebo bolo skončené trestné konanie bez vznesenia obvinenia,“ uzavrel Skladan.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie