• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Budajovo ministerstvo chce urýchliť povoľovanie pre projekty OZE, plánuje meniť zákon o EIA

Budajovo ministerstvo chce urýchliť povoľovanie pre projekty OZE, plánuje meniť zákon o EIA

Rezort životného prostredia naďalej plánuje v oblasti podpory využívania OZE intenzívne spolupracovať s ministerstvom hospodárstva, vrátane veternej energie.

Pravidlá pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, takzvaný proces EIA, pri projektoch výstavby obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa zrejme budú meniť.

Ministerstvo životného prostredia SR chce totiž urýchliť procesy posudzovania aj pri týchto zelených investíciách na životné prostredie. Rezort životného prostredia v tejto súvislosti už pripravuje nový návrh zákona o EIA.

Zmeny v zákone o EIA

Ako uviedlo pre agentúru SITA oddelenie komunikácie ministerstva, ten by mal zabezpečiť efektívnejšie konanie v procese EIA pri zachovaní všetkých štandardov, ktorý bude výsledkom celospoločenskej diskusie.

V budúcnosti môžu investori rátať so zmenami v zákone o EIA pre investičné projekty, týkajúce sa využívania OZE, vrátane veterných elektrární.

„Úplné vypustenie posudzovania veterných elektrární z hľadiska ich predpokladaných vplyvov na životné prostredie však nie je možné, nakoľko Slovensko je viazané aj európskou smernicou EIA,“ podotkol rezort životného prostredia.

Rastúci trend využívania OZE

Ministerstvo životného prostredia SR podľa vlastných slov vníma rastúci trend využívania obnoviteľných zdrojov energie. Ten sa ešte znásobil pre pretrvávajúcu energetickú krízu spôsobenú ruskou agresiou na Ukrajine.


„Vnímame požiadavky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE a občianskych združení, ktoré sa zaujímajú o zjednodušenie procesov v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie“ podotklo ministerstvo.

Upozorňuje však, že využívanie a povoľovanie obnoviteľných zdrojov musí byť v súlade s viacerými politikami v oblasti životného prostredia. „Kľúčové je citlivo vnímať a posudzovať jednotlivé zámery s ohľadom na ich umiestnenie, vplyv na chránené územia, ochranu prírody, krajiny, či vodných zdrojov,“ upozornilo ministerstvo.

Rezort životného prostredia naďalej plánuje v oblasti podpory využívania OZE intenzívne spolupracovať s ministerstvom hospodárstva, vrátane veternej energie. „S ministerstvom hospodárstva hľadáme optimálny spôsob štátnej podpory pre OZE tak, aby sa na Slovensku oplatilo investovať a využívať OZE,“ konštatovalo ministerstvo životného prostredia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie