• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Brusel v rámci projektov IPCEI podporí aj slovenskú mobilitu a transport

Brusel v rámci projektov IPCEI podporí aj slovenskú mobilitu a transport

V rámci Slovenska uspela strojárenská a letecká firma Tomark.

11.6.2024 (SITA.sk) - Európska komisia podporí v rámci štvrtej vlny pomoci vo výške 1,4 miliardy eur pre dôležité projekty spoločného európskeho záujmu (IPCEI) aj slovenskú mobilitu a transport.

Uspela firma Tomark

Ako informuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), Brusel odobril 13 projektov, na ktorých bude pracovať 11 spoločností.

„Hlavnými cieľmi ich projektu je vytvorenie prvého H2 VTOL (vodíkom poháňaného lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím) na stlačený plynný vodík. Jeho využitie bude hlavne pre leteckú záchrannú službu, prípadne mestskú vzdušnú mobilitu," priblížila SIEA.

Popri tom budú vyvíjané a certifikované jedny z prvých leteckých recyklovateľných vysokotlakových termoplastických vodíkových nádrží a ventilov.

Zvýšenie energetickej bezpečnosti

„Využívaním vodíka v doprave môže projekt významnou mierou prispieť k realizácii Akčného plánu Národnej vodíkovej stratégie zvýšením energetickej bezpečnosti a dekarbonizácii na Slovensku," doplnila ďalej agentúra. Pri 20 plánovaných patentoch a spolupráci s deviatimi univerzitami má tiež podľa nej potenciál posunúť Slovensko v Európskom inovačnom rebríčku.

Zámerom projektov IPCEI je spojiť verejný a súkromný sektor pri realizácii rozsiahlych projektov, ktoré poskytujú významné prínosy pre občanov Európskej únie. Štvrtá vlna projektov v oblasti vodíka je zameraná na mobilitu a dopravu.

Súhlasné stanovisko Európskej komisie na poskytnutie štátnej pomoci v objeme 1,4 miliardy eur získali Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Slovensko a Španielsko. Ďalších 3,3 miliardy eur majú zabezpečiť súkromní investori.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie