• Dnes je: Štvrtok 25. júla 2024 meniny má Jakub

Britský minister zahraničných vecí Cleverly ohlásil nové sankcie voči Rusku, majú zabrániť nákupu vojenského vybavenia

Britský minister zahraničných vecí Cleverly ohlásil nové sankcie voči Rusku, majú zabrániť nákupu vojenského vybavenia

Sankcie sa dotýkajú aj 22 fyzických a právnických osôb mimo Ruska, ktoré podporili nelegálnu inváziu.

8.8.2023 (SITA.sk) - Britský minister zahraničných vecí James Cleverly ohlásil nové sankcie zamerané na zmenšenie prístupu Ruska k nákupu vojenského vybavenia. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na tlačovú správu britskej vlády.

Osoby podporujúce inváziu

Sankcie sa dotýkajú 22 fyzických a právnických osôb mimo Ruska, ktoré podporili nelegálnu inváziu Moskvy na Ukrajinu. A troch ruských firiem, ktoré importujú elektroniku „potrebnú pre ruské vojenské vybavenie používané na bojisku".

Sankcie sú namierené napríklad na dve turecké firmy, Turkik Union a Azu International, „pre ich rolu pri exporte mikroelektroniky do Ruska, ktorá je nevyhnutná pre vojenské aktivity Ruska na Ukrajine", a dubajskú firmu Aeromotus Unmanned Aerial Vehicles Trading LLC „pre jej rolu pri dodávaní dronov a komponentov pre drony Rusku".

Uvalené sankcie

Britské sankcie sa týkajú aj slovenského občana Ašota Mrktyčeva „pre jeho zapojenie do pokusu o obchod so zbraňami medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a Ruskom" a švajčiarskeho občana Anselma Oskara Schmuckiho „pre jeho rolu v ruskom sektore finančných služieb, vrátane práce na poste šéfa moskovskej kancelárie firmy DuLac Capital Ltd".

Veľká Británia uplatňuje aj ďalšie kroky „voči iránskej a bieloruskej podpore ruskej armády". Londýn sankcie prijal proti iránskym jednotlivcom a právnickým osobám zapojeným do výskumu, vývoja a produkcie dronov pre Iránske revolučné gardy a bieloruským vojenským organizáciám „spojeným s výrobou vojenskej technológie pre bieloruský režim, ktorý priamo podporuje Putinovu nelegálnu vojnu".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Modrý turistický chodník „Baránok - Alpinka" je dočasne uzatvorený, dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty

modry turisticky chodnik baranok alpinka je docasne uzatvoreny dovodom su prace na sanacii zosuvu cesty

Modrý turistický chodník „Baránok – Alpinka“ je dočasne uzavretý. Dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty na pravej strane, v smere od mosta cez Čermeľský potok. Predmetný turistický chodník sa nachádza priamo pod poškodenou cestou.

Uzávera by mala trvať štyri mesiace

„Požiadavka na uzavretie chodníka prišla od zhotoviteľa prác,“ informuje mesto Košice na sociálnej sieti. Samospráva doplnila, že oznamy o uzávere sú umiestnené na oboch koncoch trasy.

„Žiadame verejnosť, aby dodržiavala tieto upozornenia a v žiadnom prípade nevstupovala na chodník,“ apeluje mesto na verejnosť. Predpokladá sa, že uzávera chodníka by mala trvať štyri mesiace.

„Akonáhle dôvody na uzatvorenie chodníka zo strany zhotoviteľa pominú, opätovne sa otvorí a bude plne slúžiť návštevníkom lesoparku,“ dodalo mesto Košice.

Obmedzenia platia aj naďalej

Oprava poškodenej cesty na Bankov začala prípravnými prácami a sanáciou zosuvu. Stavebné práce budú stáť necelých 640-tisíc eur a vykonajú ich počas najbližších štyroch mesiacov. Zhotoviteľom je spoločnosť Colas Slovakia, práce by mali byť ukončené v polovici tohtoročného novembra.

„Na časti cesty na Bankov je pre odtrhnutie a zosunutie krajnice v dĺžke 80 metrov vyhlásená od februára tohto roka mimoriadna situácia. Z tohto dôvodu tam už bol vykonaný orientačný geologický prieskum, ktorého súčasťou boli aj prieskumné vrty,“ pripomenula samospráva. Taktiež pripomenula i to, že dopravné obmedzenia ostávajú v platnosti aj počas sanačných prác.


Počasie