• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Bratislavský samosprávny kraj minulý rok hospodáril s rozpočtom 311 miliónov eur, najviac peňazí smerovalo na vzdelávanie

Bratislavský samosprávny kraj minulý rok hospodáril s rozpočtom 311 miliónov eur, najviac peňazí smerovalo na vzdelávanie

BSK zrealizoval v roku 2023 investičné výdavky v celkovej výške takmer 52 miliónov eur.

21.6.2024 (SITA.sk) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) hospodáril v minulom roku s rozpočtom viac ako 311 miliónov eur, s prebytkom 14,7 milióna eur. Vyplýva to zo záverečného účtu za rok 2023, ktorý na dnešnom zasadnutí schválili župní poslanci. Finančné prostriedky z prebytku poputujú do rezervného fondu.

Centrá odborného vzdelávania

Najviac peňazí smerovalo na vzdelávanie, a to viac ako 118 miliónov eur, pričom najväčšími projektmi, ktoré realizovali, boli centrá odborného vzdelávania a praxe (COVP). Na sociálne služby bolo alokovaných vyše 42 miliónov eur.

„Kraj pokračuje v procese deinštitucionalizácie, teda prechode z ústavnej starostlivosti na komunitnú," priblížila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Doprava a kultúra

Na dopravu a komunikácie bolo vyčlenených 50 miliónov eur, z ktorých župa financuje prímestskú autobusovú dopravu, a tiež rekonštrukcie a údržbu ciest II. a III. triedy. „V roku 2023 sa podarilo BSK zrealizovať takmer 54 kilometrov revitalizácií ciest v okresoch Senec, Pezinok a Malacky," dodala Forman.

Do kultúry smerovalo viac ako 14 miliónov eur. Najväčšími projektmi boli komplexné rekonštrukcie Divadla Aréna, Bratislavského bábkového divadla či Malokarpatského osvetového strediska, pod ktoré patrí aj Kaštieľ v Modre.

Investičné výdavky

BSK zrealizoval v roku 2023 investičné výdavky v celkovej výške takmer 52 miliónov eur, čo je historicky najviac.

„Špecifickým a unikátnym projektom bolo dobudovanie Ekocentra Čunovo, ktoré prepája aktivity v oblasti ochrany prírody a environmentálnej výchovy," uzavrela hovorkyňa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Novozvolený europarlament potvrdil pokračujúcu vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine

novozvoleny europarlament potvrdil pokracujucu vojensku a humanitarnu podporu ukrajine

17.7.2024 (SITA.sk) - Novozvolený Európsky parlament v stredu potvrdil svoju silnú podporu Ukrajine. Ako uviedol v uznesení na svojom oficiálnom webe, Európska únia musí aktívne pracovať na udržaní medzinárodnej podpory pre Ukrajinu. Podľa poslancov musí EÚ poskytovať vojenskú podporu Ukrajine tak dlho a v takej forme, ako to bude potrebné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Uznesenie, ktoré predstavuje prvé oficiálne stanovisko novozvoleného Európskeho parlamentu k ruskej agresii na Ukrajine opätovne potvrdzuje pokračujúcu podporu poslancov pre nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Vyzýva EÚ, aby zachovala a rozšírila svoju politiku sankcií voči Rusku a Bielorusku, monitorovala a preskúmala jej účinnosť a vplyv a systematicky riešila problém obchádzania sankcií spoločnosťami so sídlom v EÚ, tretími stranami a krajinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Parlament zároveň odsudzuje nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve. „Parlament odsudzuje ruský barbarský raketový útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve a nedávnu návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Ruskej federácii, v rámci ktorej nezastupoval EÚ a flagrantne porušil zmluvy a spoločnú zahraničnú politiku EÚ. V texte sa uvádza, že Maďarsko by malo za tieto kroky čeliť následkom. Vzhľadom na to, že po takzvanej „mierovej misii“ maďarského premiéra bezprostredne nasledoval útok na detskú nemocnicu, to podľa uznesenia ukazuje irelevantnosť údajného Orbánovho mierového úsilia,“ dodal europarlament.

Poslanci Európskeho parlamentu opätovne potvrdili svoje pevné presvedčenie, že Rusko musí finančne kompenzovať škody, ktoré spôsobilo na Ukrajine, pričom vítajú nedávne snahy EÚ smerovať príjmy pochádzajúce zo zmrazených ruských aktív na podporu ukrajinskej obrany. Parlament zároveň víta výsledok nedávneho summitu NATO a opätovne potvrdzuje svoj postoj, že Ukrajina je na nezvratnej ceste k členstvu v NATO.


Počasie