• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Bratislava má kolektívnu imunitu na dosah, Vallo vyzýva ľudí k zodpovednosti a zaočkovaniu

Bratislava má kolektívnu imunitu na dosah, Vallo vyzýva ľudí k zodpovednosti a zaočkovaniu

Tretia vlna delta variantu sa podľa primátora Bratislavy blíži a mesto musí byť pripravené.

28.6.2021 (Webnoviny.sk) - Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu COVID-19, tvrdí primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Ten na pondelkovom brífingu vyzval obyvateľov Bratislavy, aby sa dali zaočkovať a pomohli tým dosiahnuť hranicu 75 percent zaočkovanosti, ktorá je podľa odborníkov potrebná na dosiahnutie kolektívnej imunity v Bratislave.

„Názor odborníkov je jasný, blíži sa tretia vlna delta variantu. Nemyslím si, že gastro biznis v Bratislave alebo ľudia všeobecne dokážu zvládnuť ďalší lockdown," apeluje primátor.

Zaočkovať treba ešte 100-tisíc ľudí

Podľa Valla jediným spôsobom ako zabrániť ďalším obmedzeniam je dosiahnuť hranicu 75 percent zaočkovaných obyvateľov Bratislavy. „Dnes to už nie je len o individuálnej slobode a individuálnom rozhodnutí, ale aj o rozhodnutí pre bezpečnú Bratislavu," skonštatoval primátor s tým, že vakcína je jediný účinný spôsob ochrany, ktorý bráni masovému šíreniu vírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa aktuálnych dát je v hlavnom meste zaočkovaných prvou dávkou 52,5 percenta obyvateľov a 39,9 percenta druhou dávkou vakcíny. Na dosiahnutie kolektívnej imunity je podľa primátora potrebné, aby sa pre očkovanie rozhodlo ďalších 100-tisíc ľudí.

Školy by mohli zostať otvorené

„Kolektívnu imunitu 75 percent sme stanovili ako odborný odhad pre Bratislavu. Je to číslo, ktoré keď dosiahneme, podarí sa nám výrazne spomaliť šírenie vysoko infekčného delta variantu a podarí sa nám dosiahnuť, že tu nebudú vznikať veľké ohniská a nebudeme musieť pristúpiť k takým drastickým reštrikciám, aké tu boli v posledných mesiacoch," uviedla epidemiologička Alexandra Bražinová.

Ak sa toto percento zaočkovanosti v Bratislave podarí dosiahnuť, nebudú musieť zatvárať školy ani prevádzky, resp. len vo veľmi malej miere, dodala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie