• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Boris Kollár podal návrh na svoje odvolanie, hrozí odchod Sme rodina z koalície (naživo)

Boris Kollár podal návrh na svoje odvolanie, hrozí odchod Sme rodina z koalície (naživo)

Poslanec Alojz Baránik (SaS) agentúre SITA povedal, že keď Kollár navrhne svoje odvolanie, „budeme všetko robiť tak, aby to bolo v súlade s tým, čo povedal Richard Sulík, že SaS z koalície za žiadnych okolností neodíde.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) podal na začiatku deviatej schôdze pléna, ktorá sa začala v utorok o 13:00, procedurálny návrh na svoje odvolanie. Za návrh hlasovalo 103 zo 140 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Hrozí odchod Sme rodina z koalície

Kollára vyzvali v súvislosti s jeho kauzou diplomovej práce na odstúpenie z funkcie šéfa parlamentu aj jeho koaliční partneri, strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS).


Ako v utorok v parlamente médiám uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský, ak poslanci parlamentu Kollárovi nevyslovia dôveru, hnutie Sme rodina odíde z vládnej koalície. Za odvolanie z funkcie šéfa parlamentu musí hlasovať nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda minimálne 76.


Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) ostáva vo funkcii. V tajnom hlasovaní za jeho odvolanie bolo iba päť poslancov, 46 bolo proti a 20 sa zdržali. Tajného hlasovania sa zúčastnilo spolu 76 poslancov a päť odovzdaných hlasovacích lístkov bolo neplatných.


Naživo: Rokovanie parlamentu


Sulíkovci z koalície neodídu

Poslanec Alojz Baránik (SaS) agentúre SITA povedal, že keď Kollár navrhne svoje odvolanie, „budeme všetko robiť tak, aby to bolo v súlade s tým, čo povedal Richard Sulík, že SaS z koalície za žiadnych okolností neodíde“. Dodal, že SaS nechce spôsobiť rozpad koalície.


Poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí) uviedol, že na poslaneckom klube si jeho členovia povedali, že nevidia dôvod, aby pomáhali Borisovi Kollárovi sa očistiť a zbaviť sa jeho problému. Podľa Miroslava Kollára poslanci Za ľudí zrejme nepodporia, aby sa zaradil do programu schôdze bod o odvolaní Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu.

„Ak sa nájde väčšina pre zaradenie tohto bodu do programu, tak si myslím, že každý poslanec klubu sa bude správať autonómne a slobodne,“ ozrejmil. Miroslav Kollár neverí tomu, že by Sme rodina odišla z koalície, keby bol Boris Kollár odvolaný z pozície šéfa parlamentu.


„Nikto nespochybňuje, že tento post patrí Sme rodina. Len si myslíme, že by mala byť vyvodená politická zodpovednosť, pokiaľ si máme udržať dôveru verejnosti, že naozaj to, čo chceme v krajine urobiť, aj myslíme vážne,“ dodal Miroslav Kollár.

Kauza Kollárova diplomová práca

Líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.


Kollár v reakcii na to v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom. Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie