• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Bolí vás žalúdok alebo páli záha? Gastroenterologička radí, kedy spozornieť

Bolí vás žalúdok alebo páli záha? Gastroenterologička radí, kedy spozornieť

Na jeseň a na jar vyhľadáva pomoc gastroenterológa najviac ľudí.

29.9.2023 (SITA.sk) -

Pomaly sa končí leto a s príchodom jesene sa okrem počasia často mení aj naše stravovanie – siahame po ťažších a mastnejších jedlách, nehovoriac o kačacích a husacích hodoch, ktoré sú náročným sústom pre každý tráviaci trakt. Gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD. z Polikliniky Bezručova radí, ako tráviacim ťažkostiam predchádzať, čo robiť, keď už nastanú, no predovšetkým, kedy už spozornieť a objednať sa k odborníkovi.

Jeseň a jar sú obdobím, kedy ľudia výraznejšie pociťujú problémy s trávením a vo vyššej miere vyhľadávajú pomoc gastroenterológov. "Môže to byť dôsledok období predtým, vplyv môže mať zníženie príjmu vitamínu D zo slnečného žiarenia a následné oslabenie imunity. Rozhodne to môže byť aj stravou, keďže je menej ovocia a zeleniny, a teda menej rozpustnej vlákniny. Okrem toho sú to stresové obdobia – na jeseň sa rozbehne naplno práca, deti idú do škôlok a škôl. Stres je významný faktor väčšiny ochorení," vysvetľuje gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Prvá pomoc pri bolesti žalúdka a pálení záhy

Najčastejšími problémami, s ktorými pacienti vyhľadávajú pomoc gastroenterológov, sú nafukovanie, bolesť žalúdka a pálenie záhy. Najúčinnejší spôsob, ako sa im vyhnúť, je upraviť stravu – jesť zdravšie a predovšetkým v menších porciách a častejšie, každé 2-3 hodiny, aby mal žalúdok vždy čo robiť, no nebol preplnený.

"Pri pálení záhy je dôležité tiež vypozorovať, čo vám v rámci stravy robí zle. Až 30 percent pacientov má laktózovú intoleranciu, teda neschopnosť štiepiť mliečny cukor, laktózu, čo im môže zvyšovať kyselinu. Stačí teda mliečne výrobky nahradiť bezlaktózovými. Niektorí ľudia majú pálenie záhy zasa po sladkostiach, či iných druhoch potravín. Úpravou stravy sa toho dá naozaj veľa dosiahnuť," zdôrazňuje gastroenterologička Gojdičová.

Ak už ale bolesť či pálenie záhy nastane, môžete si pomôcť voľnopredajnými liekmi, ktorých cieľom je uľaviť nepríjemným príznakom. Ideálne je, ak sa pri ich výbere poradíte s lekárnikom.

"Lieky na pálenie záhy fungujú buď na princípe neutralizovania žalúdočnej kyseliny, alebo znižujú jej vylučovanie. Uľavujú od pocitu pálenia a ostatných príznakov súvisiacich s nadbytkom žalúdočnej kyseliny, ako sú napríklad návrat potravy do pažeráka, ťažkosti pri prehĺtaní, tlak až bolesť za hrudnou kosťou či nutkanie na vracanie," vysvetľuje Veronika Klenová, Therapeutic Area Manager v spoločnosti Zentiva, ktorá sa zameriava okrem iného aj na gastrointestinálne ochorenia.

Kedy sa už objednať k odborníkovi?

Ak už je pálenie záhy pravidelné a neviaže sa iba na konkrétnu potravinu, ktorá vám robí zle, je vhodné, aby ste navštívili gastroenterológa. Môže sa totiž za týmito ťažkosťami skrývať helikobakterová infekcia, poškodenia pažeráka či iný, zásadnejší problém.

"Lekársku pomoc určite treba vyhľadať, aj ak má pacient problém s prehĺtaním, môže to byť totiž indikátor, že sa v pažeráku niečo deje. Rovnako by ste mali spozornieť pri bolestiach na hrudníku," upozorňuje MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Pomôcť môže aj psychológ

Okrem nezdravej a nepravidelnej stravy (teda tendencie jesť 2-krát za deň vo veľkom množstve) prispieva k vzniku tráviacich ťažkostí aj nedostatok pohybu, fajčenie, alkohol a predovšetkým stres. Ten je jedným z najvýraznejších faktorov, ktoré ovplyvňujú

Kvalitu trávenia. Významnou pomocou, aj pri tráviacich problémoch, teda môže byť v konečnom dôsledku psychológ, ktorý pacientovi ukáže techniky na zvládanie stresu.

"Aj veľa našich pacientov má funkčné ťažkosti. My im síce nič nenájdeme, no ich problémy pretrvávajú, pretože sú na psychosomatickom podklade," vysvetľuje Gojdičová.

Ako sama zdôrazňuje, je veľká škoda, že na Slovensku je návšteva psychológa či psychiatra pre mnoho ľudí stále tabu. Minimálne pacientom s chronickými ochoreniami vie pritom pomoc psychológa zásadne zvýšiť kvalitu života.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Viac k téme: bolesť žalúdka, pálenie záhy, PR, žalúdok
Zdroj: SITA.sk - Bolí vás žalúdok alebo páli záha? Gastroenterologička radí, kedy spozornieť © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie