Na oslavách sa zúčastnila na pozvanie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona.
Bojovalo sa aj za našu budúcnosť, prezidentka Čaputová si pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii (foto)
7.6.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová si vo Francúzsku pripomenula 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Uctila si tak pamiatku vojakov, ktorí sa pričinili o oslobodenie Európy v druhej svetovej vojne. Na oslavách sa zúčastnila na pozvanie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona.
Zúčastnili sa aj viacerí európski a svetoví lídri, ako napríklad americký prezident Joe Biden, britský kráľ Karol III. či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezidentku sprevádzal jej partner Juraj Rizman.
Pripomienka hrdinstva
Ako uviedla prezidentka, tieto oslavy sú poctou vojakom, ktorí sa pričinili o otvorenie druhého frontu a definitívnu porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.
„Bolo mi cťou si spoločne pripomenúť hrdinstvo generácie, ktorá sa postavila zlu, aby ukončila vojnové utrpenie na celom svete. Obete, ktoré priniesli spojenecké sily v Normandii, položili základ zjednotenej a mierovej Európy postavenej na demokratických hodnotách. Bojovali aj za našu slobodu a lepšiu budúcnosť,“ uviedla prezidentka na svojej sociálnej sieti a dodala, že hrdinami osláv boli desiatky priamych účastníkov vylodenia. Najmladší z nich má dnes 96 rokov.
„Takmer 11-tisíc ich spolubojovníkov tu pri ťažkých bojoch položilo svoj život. Operácia Overlord bola najväčšou kombinovanou operáciou druhej svetovej vojny. Zapojili sa do nej jednotky dvanástich spojeneckých národov vrátane slovenských a českých letcov, ktorí v tom čase slúžili v britskom Kráľovskom letectve,“ doplnila prezidentka.
Rozlúčka so svetovými lídrami
Účasť Zuzany Čaputovej na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii vo Francúzsku patrila k posledným zahraničným cestám odchádzajúcej hlavy štátu a bola príležitosťou sa rozlúčiť s mnohými európskymi a svetovými lídrami, s ktorými počas piatich rokov spolupracovala.
Vylodenie spojencov v Normandii 6. júna 1944 bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Znamenalo otvorenie západného frontu a výrazne pomohlo urýchliť porážku nacistického Nemecka, preto sa často nazýva aj „Deň D“.
Najčítanejšia najnovšia správa
Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho
21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.
Krehké predmety
Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.
„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.
Poškodená zásielka
Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.
V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.
Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.
„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.
Vrátenie tovaru
Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.
V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.
Preťaženie doručovacích miest
Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.
Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.
Náhradné miesto doručenia
Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.
„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.