• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Blokovanie webov so škodlivým obsahom sa predĺži, šírenie dezinformácií vo veľkom ovplyvňuje vnímanie reality

Blokovanie webov so škodlivým obsahom sa predĺži, šírenie dezinformácií vo veľkom ovplyvňuje vnímanie reality

NBÚ zablokoval do 30. júna tohto roka portály Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a internetové rádio Infovojna.

Na internete bude možné blokovať škodlivý obsah alebo škodlivé aktivity do 30. septembra tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V tlačovej správe o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Doteraz platilo, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) môže rozhodnúť o zablokovaní webov do konca júna.

„Prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine má aj rozmer informačnej vojny, ktorá prekračuje územie zasiahnuté vojnou a negatívne ovplyvňuje celý svet. Masívna ruská propaganda a podsúvanie dezinformácií majú za cieľ spochybniť, kto je vo vojnovom konflikte agresor a kto obeť a ospravedlňovať agresiu nasmerovanú aj voči civilnému obyvateľstvu a civilnej infraštruktúre Ukrajiny,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k novele zákona.

Podľa nich šírenie dezinformácií a „škodlivého obsahu“ ako prostriedku na vedenie hybridnej vojny je nesporne jednou z najnebezpečnejších foriem prebiehajúceho vojnového konfliktu a má veľký dosah na vnímanie reality obyvateľstvom.

NBÚ zablokoval do 30. júna tohto roka portály Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a internetové rádio Infovojna.

Intenzita využívania sociálnych sietí medzi Slovákmi rastie, u niektorých ľudí však ich popularita jemne klesá

Využívanie sociálnych sietí je jednou z najčastejších aktivít, ktoré Slováci na internete vykonávajú. Až 85 percent Slovákov používa nejakú sociálnu sieť, pričom 63 percent ju navštívi aspoň raz denne.

Podľa prieskumu spoločnosti Go4insight je počet užívateľov sociálnych sietí na Slovensku stabilný, rastie skôr intenzita ich využívania.

Informoval o tom Rastislav Kočan zo spoločnosti Go4insight.

Podiel pripojených ľudí je stabilný

„Podiel „pripojených“ ľudí na sociálne siete je na Slovensku v posledných rokoch stabilný. Podiel na celej populácii sa už veľmi nezvyšuje, hoci rastie intenzita využívania. Vidieť to na raste podielu tých obyvateľov Slovenska, ktorí sa na sociálne siete pripájajú aspoň raz denne,“ uvádza Kočan.

Dodáva, že sociálne siete majú v obľube viac ženy než muži a tento trend je badateľný prakticky od vzniku sociálnych sietí.


Prieskum ukázal nárast frekvencie využívania sociálnych sietí u ľudí starších ako 60 rokov, kde viac ako polovica z nich deklaruje, že využíva sociálne siete aspoň raz mesačne.


„Hoci sa celkový počet užívateľov medzi ľuďmi nad 60 rokov využívajúcich sociálne siete zvýšil iba mierne, narástol počet denných užívateľov. Každodenná interakcia na sociálnej sieti sa tak výrazne zvýšila práve v tejto vekovej kategórii. Podiel užívateľov na dennej báze sa už blíži k úrovni 40 percent,“ zdôraznil Kočan.

TikTok môže napodobniť Instagram

Popularita sociálnych sietí je podľa prieskumu na jemnom ústupe medzi ľuďmi vo vyššom produktívnom veku a v najvyšších sociálnych skupinách.


Na Slovensku je dlhodobo najpoužívanejšou sociálnou sieťou Facebook, ktorý využíva 77 percent slovenskej populácie. Druhou najpopulárnejšou sieťou je Instagram, ktorý využíva 42 percent populácie. Tretí je TikTok s 18 percentami.

Hoci Instagram stále môžeme považovať za sociálnu sieť predovšetkým pre mladých ľudí, pomaly rastie využívanie aj medzi ľuďmi v mladšom strednom veku (do 40 rokov) a aj medzi rodičmi mladých teenagerov. Podobný profil môže mať o niekoľko rokov aj TikTok, ktorý je v súčasnosti atraktívny predovšetkým pre teenagerov a mladých dospelých.


Prieskum bol vykonaný v priebehu mesiaca marec na vzorke 1 000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov.

Slováci sa opäť predviedli. Hoaxom veria najviac v celej Európe a vojna na Ukrajine má podľa nich jasného vinníka

Slovenská republika patrí ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí prepadli dezinformáciám. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia SR v súvislosti s prieskumom agentúry YouGov.

Podľa prieskumu 31 percent Slovákov si myslí, že za vojnou na Ukrajine je NATO. Je to druhý najvyšší počet zo skúmaných krajín. Celkovo 38 percent opýtaných si myslí, že za vojnu môže Ruská federácia, čo je tretí najnižší výsledok.


„Dva roky života s COVID-19 ukázali, že Slovenská republika patrí medzi najzraniteľnejšie krajiny v Európe, čo sa týka dopadu dezinformácií na obyvateľov. Hoaxy zanechali za sebou mnoho mŕtvych ľudí, ktorí sa v podstate dobrovoľne rozhodli zomrieť, lebo uverili klamstvám,“ napísala polícia s tým, že rovnaký trend pokračuje pri ďalšej globálnej téme, a to vojne na Ukrajine.


Alarmujúce výsledky prieskumu: Mladá generácia rezignovala na čestné správanie, takmer polovica je ochotná zaplatiť úplatok za prijatie na školu


Viac ako polovica respondentov (52 percent) verí, že na Slovensku sa oplatí správať sa čestne. Druhá časť opýtaných s tým nesúhlasí.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Zastavme korupciu, ktorý sa uskutočnil v apríli 2022 na vzorke 1 037 Slovákov a Sloveniek vo veku od 15 rokov so zameraním na správanie v škole.

Úplatky či odpisovanie počas testov

Prieskum tiež odhalil normalizáciu podvádzania v škole a rezignáciu na čestné správanie u takmer polovice respondentov.

Častejšie pritom išlo o mladších ľudí. Podľa 47 percent opýtaných sú mladí ľudia ochotní dať úplatok v snahe zlepšiť svoju šancu na prijatie na vysokú školu, no zvyšných 53 percent to tak nevidí.


Prieskum ukázal, že takto zmýšľajú častejšie respondenti vo veku 15 – 24 rokov ako tí starší. Z tých, ktorí považujú odpisovanie za malý problém, si 86 percent nemyslí, že by bolo potrebné odpisovanie riešiť.


Celkovo 54 percent respondentov uviedlo, že odpisovanie nie je potrebné riešiť vôbec. „Drobné podvody neskôr môžu viesť ku korupčnému správaniu. Ak si študent zvykne odpisovať na písomke, lebo to považuje za normálne, je veľká pravdepodobnosť, že neskôr bude zmýšľať podobne a ukradne diplomovú prácu,“ konštatovala Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.

Boj proti neférovému správaniu

Nadácia Zastavme korupciu má v pláne meniť postoje mladých ľudí, a preto spúšťa druhý ročník projektu Férovka, ktorý mení hodnotové postoje študentov na stredných školách.

Školy sa do neho môžu prihlásiť do konca mája. Projekt Férovka ponúka učiteľom a žiakom podporu pri projektoch, ktoré bojujú s neférovým správaním na škole, ako je odpisovanie, malé podvody, predbiehanie či šikana.


Garantka projektu Vasičák Očenášová podotkla, že s normalizáciou podvádzania v škole a s rezignáciou na čestné správanie sa v prieskume stretli zhruba u polovice respondentov prieskumu, pričom častejšie u mladších ľudí.


„Aby nasledujúca generácia neschvaľovala podvody a korupciu, potrebujeme toto číslo znížiť. Náš projekt je jeden zo spôsobov ako na to,“ uviedla.


Pilotný ročník projektu podľa nadácie ukázal, že zmena k lepšiemu je možná, keďže zapojené školy zaznamenali menej neférovo riešených konfliktov, lepšiu dochádzku či vzťahy medzi žiakmi.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie