• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Bírešovo ministerstvo plánuje vytvoriť Klimatický fond pre pôdu. Poskytovať má dotácie, pôžičky aj štipendiá

Bírešovo ministerstvo plánuje vytvoriť Klimatický fond pre pôdu. Poskytovať má dotácie, pôžičky aj štipendiá

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje vytvoriť Klimatický fond pre pôdu. Fond má slúžiť na podporu ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde.

Financovanie ekosystémov pôdy

Správcom fondu má byť Agentúra klimatického fondu pre pôdu. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu zákona o hodnotení a financovaní ekosystémových služieb pôdy a krajiny, ktorú rezort pôdohospodárstva predložil do pripomienkového konania.

Klimatický fond pre pôdu má poskytovať dotácie na realizáciu adaptačných a mitigačných opatrení a podporu vedecko-výskumnej činnosti, pôžičky so splatnosťou najviac päť rokov, ako aj štipendiá na rozvoj tvorby, vzdelávania a odborného výskumu v oblasti ekosystémových služieb pôdy a krajiny.

O poskytnutie finančných prostriedkov z fondu bude môcť požiadať fyzická alebo právnická osoba, ktorá je obhospodarovateľom pôdy alebo sa venuje vedecko-výskumnej činnosti alebo projekčno-inžinierskej činnosti v oblasti ochrany pôdy, obehu živín v pôde a biohospodárstva.


Môže ísť aj o aktivity v oblasti lesníctva, ochrany prírody a krajiny alebo vedeckú činnosť v uvedených oblastiach.

Register plôch

Rezort pôdohospodárstva plánuje zriadiť register plôch evidovaných v Uhlíkovej a vodnej banke. Pôjde o register plôch, na ktorých sa budú realizovať opatrenia v rámci systému katalógu opatrení.

V porovnaní s existujúcimi registrami a evidenciami pozemkov pôjde o register obsahujúci plochy definované odlišným spôsobom.


„Napríklad ak budú realizované opatrenia na rôznych tzv. bielych plochách, nebude možné využiť len údaj katastra nehnuteľností, evidencie pôdnych blokov na území SR, evidencie lesných pozemkov, keďže pôjde o plochu, ktorá nemusí zodpovedať hraniciam plôch alebo pozemkov evidovaných ani v jednom z uvedených registrov a evidencií,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie