• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Benzema opustil Real a mieri do Saudskej Arábie, pôvodne mal iné plány

Benzema opustil Real a mieri do Saudskej Arábie, pôvodne mal iné plány

Tridsaťpäťročný rodák z Lyonu sa v nedeľu po 14 rokoch rozlúčil s madridským mužstvom.

7.6.2023 (SITA.sk) - Francúzsky futbalový útočník Karim Benzema bude po ukončení pôsobenia v španielskom Reale Madrid hrávať v tíme čerstvého saudskoarabského šampióna Al-Ittihad.

Tridsaťpäťročný rodák z Lyonu, ktorý sa v nedeľu po 14 rokoch rozlúčil s madridským mužstvom, podpísal s novým klubom sídliacim v meste Džidda na pobreží Červeného mora kontrakt do roku 2026. Podrobnosti spolupráce neboli zverejnené, no podľa správ v médiách by mal Benzema ročne zarobiť 200 miliónov eur v čistom.

Splnil si svoj detský sen

V najvyššej saudskoarabskej súťaži by mal Benzema hrať proti svojmu bývalému spoluhráčovi z Madridu Cristianovi Ronaldovi, ktorý od januára pôsobí v konkurenčnom tíme Al-Nassr. Úradujúci držiteľ Zlatej lopty v nedeľu odohral posledný 648. zápas za Real Madrid, v ktorom skóroval z pokutového kopu pri remíze 1:1 proti Athleticu Bilbao.

„Trochu je to smutný deň, pretože odchod z tohto klubu bolí. Sníval som o tom, že ukončím kariéru v Madride, ale život vám niekedy dá ďalšiu príležitosť a preto som sa ju s rodinou rozhodol využiť. Bola to krásna cesta. Mal som šťastie, že som si splnil svoj detský sen,“ vyhlásil Benzema na rozlúčkovej slávnosti organizovanej Realom Madrid, na ktorej sa okrem neho zúčastnil aj prezident „bieleho baletu“ Florentino Pérez, súčasní aj bývalí hráči Realu.

„Keď si sem prišiel, bol si takmer ešte dieťa a dnes odchádzaš ako jedna z našich najväčších legiend a jeden z najlepších hráčov všetkých čias. Tvoj odkaz tu bude navždy ako krásny príbeh lásky medzi Benzemom a Realom Madrid. Som si istý, že nech budeš kdekoľvek, budeš jedným z našich najväčších ambasádorov a naďalej budeš reprezentovať hodnoty Realu Madrid, pretože toto je a vždy bude tvoj domov,“ poznamenal Pérez.

Druhý najlepší strelec z klubu

Na ceremónii bol i kouč Realu Carlo Ancelotti. „Vždy do mňa vkladal veľkú dôveru. Nikdy na to nezabudnem. Je to špičkový tréner a veľa som sa od neho naučil. Za všetko mu veľmi pekne ďakujem,“ poznamenal Benzema, ktorý odišiel ako druhý najlepší strelec klubovej histórie s 354 gólmi.

Benzema odohral za Real 14 sezón a madridskému klubu pomohol vyhrať 25 trofejí, vrátane piatich v Lige majstrov. V drese „Los Blancos“ zažil životnú sezónu 2021/2022, keď 15 gólmi doviedol Real Madrid k triumfu v spomenutej LM a ďalších 27 nasúkal na ceste za 35. majstrovským titulom v španielskej La Lige. Spoločne s Brazílčanom Marcelom je v počte trofejí najdekorovanejším hráčom v histórii Realu Madrid.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie