• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Bankový odvod by mohol zvýšiť aj klientské poplatky, Matovič o jeho opätovnom zavedení neuvažuje

Bankový odvod by mohol zvýšiť aj klientské poplatky, Matovič o jeho opätovnom zavedení neuvažuje

Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) zastáva názor, že súčasná vláda pomáha bankám namiesto toho, aby pomáhala ľuďom.

Ministerstvo financií SR momentálne neuvažuje nad opätovným zavedením osobitného bankového odvodu. Rezort to pre agentúru SITA uviedol v reakcii na štvrtkové vyjadrenia zástupcov strany Smer-SD, ktorí chcú opätovné zavedenie bankového odvodu.

Vyššie klientské poplatky

Návrh predložia na rokovanie parlamentu. Tieto zdroje by podľa strany Smer-SD mohli predstavovať dostatočné finančné prostriedky, ktoré by pomohli vláde znížiť dopady rastúcich cien energií na bežných ľudí.


„Upozorňujeme, že prostriedky z osobitného bankového odvodu sa ani v minulosti nedali reálne použiť v ekonomike, keďže boli na účte štátnych finančných aktív,“ informoval tlačový odbor rezortu financií.


Opätovné zavedenie osobitného odvodu by sa, naopak, mohlo podľa nich premietnuť do vyšších klientskych poplatkov, prepúšťania a v náročných časoch ohroziť stabilitu bankového sektora.

Vláda vraj pomáha len bankám

Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) zastáva názor, že súčasná vláda pomáha bankám namiesto toho, aby pomáhala ľuďom.


„Na jednej strane sa banky chvália tým, ako odložili splátky úverov, na druhej strane to žiadnu výhodu ľudom nedalo, za tú odloženú splátku zaplatili ľudia úroky a mnohí, ak by si opäť chceli odložiť splátku, tak sa dostanú do úverového registra,“ poznamenal Kamenický.

Banky na Slovensku nemajú problém podľa neho generovať extrémne zisky. „Preto by určite nemali mať problém so zavedením bankového odvodu a tým pádom aj podpory štátu v ťažkých časoch,“ myslí si Kamenický.

Odvod by znovu zaplatili len ľudia

Klub 500 zásadne odmieta návrh opozičnej strany Smer-SD a ich vyjadrenia považuje za zavádzajúce. Zvýšený bankový odvod by totiž v konečnom dôsledku zaplatili znova len samotní ľudia a firmy. Klub 500 argumentuje, že štát má k dispozícii dostatok financií na kompenzácie pre podniky, ako aj pre zraniteľné skupiny obyvateľov.

Bankový odvod by sa podľa klubu premietol do vyšších poplatkov za služby bánk. „Takéto rozhodnutie by bolo len populistickým krokom, ktorý by mohol ohroziť celkovú finančnú stabilitu na Slovensku,“ myslí si výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.


Klub 500 naviac považuje takúto legislatívnu iniciatívu za protiústavnú, nakoľko porušuje ústavné princípy ochrany právnej istoty a právo na vlastníctvo k majetku. Jedným z hlavných parametrov ústavného princípu ochrany právnej istoty je náležitá miera právnej istoty adresátov právnej normy a uverejnenie zámerov, ako aj právnych predpisov predpísaným spôsobom.


Ústava taktiež chráni aj tzv. legislatívne očakávanie, ktoré zabraňuje, aby štát napríklad náhle a neočakávane zmenil pravidlá, na ktoré sa adresáti spoliehali a porušil princíp právneho štátu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie