• Dnes je: Piatok 24. septembra 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

Babišova vláda ustála hlasovanie o nedôvere, pomohli jej opoziční komunisti

Babišova vláda ustála hlasovanie o nedôvere, pomohli jej opoziční komunisti

Opozičné strany dali dohromady iba 89 hlasov, potrebných bolo 101.

4.6.2021 (Webnoviny.sk) - Česká koaličná vláda premiéra Andreja Babiša prežila hlasovanie o nedôvere, ktorého dôvodom bolo to, ako zvládala riešenie pandémie koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Päť opozičných strán hlasovanie o nedôvere vyvolalo aj v súvislosti s tým, že prokuratúra skúma, či má Babiša obviniť pre údajný podvod pri čerpaní fondov Európskej únie.

Nedávno EÚ zverejnila správu, podľa ktorej je český premiér v konflikte záujmov pre subvencie EÚ pre jeho bývalé firmy. Babiš popiera, že by porušil zákony.

Po takmer 14-hodinovom zasadaní parlamentu nakoniec za pád vlády hlasovalo iba 89 opozičných poslancov. Na vyslovenie nedôvery premiérovi je však v 200-člennej dolnej komore českého parlamentu potrebných aspoň 101 hlasov.

Babišovo centristické hnutie ANO vládne v koalícii so sociálnymi demokratmi, no ich vláda je menšinová. Opoziční komunisti nedávno vyhlásili, že vládu prestávajú podporovať. Vo štvrtok však odmietli hlasovať za vyslovenie nedôvery premiérovi, odišli z parlamentu a na diskusii a hlasovaní sa nepodieľali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie