• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Azylové centrum vo Veľkej Lomnici po viac ako roku je prázdny, túžba žiť s rodinou bola silnejšia ako strach z vojny

Azylové centrum vo Veľkej Lomnici po viac ako roku je prázdny, túžba žiť s rodinou bola silnejšia ako strach z vojny

Centrum za celú svoju existenciu poskytlo prístrešie a stravu krátkodobo a dlhodobo 34 ľuďom.

2.8.2023 (SITA.sk) - Projekt Domova nádeje vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok) sa po šestnástich mesiacoch skončil.

Azylové centrum zriadené po vypuknutí vojny na Ukrajine už jeho obyvatelia opustili, vrátili sa do svojich domovov.

Ako pre agentúru SITA uviedla Ria Ratajová z občianskeho združenia Parama, ktoré stojí za iniciatívou, prví obyvatelia prišli do zrekonštruovaných priestorov bývalej školskej jedálne vlani v marci.

Centrum za celú svoju existenciu poskytlo prístrešie a stravu krátkodobo a dlhodobo 34 ľuďom, stabilné bývanie v ňom mali dvanásti Ukrajinci, prevažne mamky s deťmi.

Prispôsobené priestory na bývanie

Centrum vzniklo v budove Cirkevného zboru evanjelickej cirkvi v Kežmarku, prispôsobiť jej priestory na bývanie a upraviť ju po technickej stránke sa podarilo za necelé dva týždne za pomoci veľkého počtu dobrovoľníkov.


Podľa evanjelického farára v Kežmarku Romana Porubäna bola staršia kamenná budova štyri roky nevyužívaná, v minulosti slúžila ako materská škola, naposledy v nej sídlila firma. Prvých Ukrajincov tam privítali 13. marca 2022.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Na začiatku tu bolo ubytovaných jedenásť ľudí a z pôvodných obyvateľov ostali do konca projektu dve rodinky. Kapacita domova bola stále maximálne trinásť ľudí, avšak boli tu obdobia na rozhraní marca a apríla 2022, keď sme fungovali aj ako tranzitné centrum a v azylovom dome bývalo aj osemnásť odídencov,“ opísala koordinátorka projektu Ratajová.

Zdieľané radosti aj smútky

Okrem priamej pomoci ľuďom v Domove nádeje asistovali tamojší dobrovoľníci aj pri úradných záležitostiach. Aktivity združenia boli pestré. Patrili k nim rovnako spoločné oslavy narodenín, sviatkov i výročí.


„Zdieľali sme spoločne radosti aj smútky, medzi dobrovoľníkmi a odídencami sa vytvorili priateľské putá,“ popísala Ratajová.

Otcovia túžia vidieť vyrastať svoje deti

Obavy po ich odchode do vojnou zmietanej krajiny sú podľa jej slov veľké.


Veľmi ma zarmútilo, keď nás jedna z mamičiek začiatkom mája informovala, že v druhej polovici prázdnin sa budú musieť vrátiť domov, pretože ich rodiny trpeli odlúčením a otcovia túžia vidieť vyrastať svoje deti,“ skonštatovala. Postupne sa k nej pridali aj ďalšie rodinky.

„Koniec vojny je v nedohľadne a túžba žiť s rodinou vo svojej vlasti bola u nich silnejšia ako strach z toho, že ich zasiahne strela nepriateľa. Ostávame s nimi naďalej v kontakte a modlíme sa za ich zdravie a bezpečnosť. prístrešie, stravu, zdravotnú a sociálnu starostlivosť,“ komentovala Ratajová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie