• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Auto použité pri príprave vraždy Kuciaka vrátia majiteľke, súd nevidí na jeho zhabanie dôvod

Auto použité pri príprave vraždy Kuciaka vrátia majiteľke, súd nevidí na jeho zhabanie dôvod

Podľa súdu nie je preukázané, že by mala majiteľka vozidla akúkoľvek vedomosť o trestnej činnosti Andruskóa.

9.11.2021 (Webnoviny.sk) - Auto Škoda Superb, použité pri plánovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, sa má vrátiť majiteľke. Rozhodol o tom v utorok senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Auto v čase skutku používal právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, patrí však jeho expriateľke Sabine P.

Podľa súdu nie je známy akýkoľvek dôvod, ktorý by povyšoval záujem štátu na zhabaní veci nad vlastníckym právom Sabiny P. Nie je totiž preukázané, že by mala akúkoľvek vedomosť o trestnej činnosti Andruskóa. Utorkové rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor, ktorý zhabanie navrhoval, si ponechal zákonnú lehotu na podanie sťažnosti.

Andruskó sa na súd nedostavil

Podľa prokuratúry Andruskó na aute Škoda Superb priviezol 7. februára 2018 do obce Veľká Mača, kde Kuciak býval, Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Účelom bolo overiť si trvalý pobyt Kuciaka, zistiť únikové cesty a celkovú situáciu.

Podobnú jazdu na aute vykonal aj 15. februára 2018. Odsúdený sa na utorkovom verejnom zasadnutí nezúčastnil, Sabina P. vyjadrila s verdiktom spokojnosť a vzdala sa práva podať sťažnosť. Auto zaistili pri policajnej akcii v septembri 2018 a odvtedy je umiestnené v sklade Ministerstva vnútra SR.

Odvolací súd potvrdil vinu Szabóa

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Toho a Alenu Zs. Špecializovaný trestný súd vo veci vraždy novinára v roku 2020 oslobodil, Najvyšší súd SR však verdikt zrušil a prípad vrátil ŠTS na opätovné prejednanie a rozhodnutie.

Odvolací súd, naopak, potvrdil vinu Tomáša Szabóa, ktorý rovnako ako Miroslav Marček, ktorý sa v kauze priznal, dostal trest 25 rokov väzenia. Andruskó, ktorý sa k účasti na skutku priznal hneď po zadržaní v roku 2018, dostal v rámci dohody o vine a treste 15 rokov väzenia.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie