• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Asociácia na ochranu práv pacientov žiada VšZP o kompletné zazmluvnenie Nemocnice Bory, situácia sa stáva neúnosnou

Asociácia na ochranu práv pacientov žiada VšZP o kompletné zazmluvnenie Nemocnice Bory, situácia sa stáva neúnosnou

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa z roka na rok zhoršuje a situácia sa pre pacientov stáva neúnosná.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová poslala otvorený list generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richardovi Strapkovi k nezazmluvneniu časti odborností v Nemocnici Bory.

Žiada o prehodnotenie zazmluvnenia medzi nemocnicou a štátnou poisťovňou v prospech pacientov. Podľa dostupných informácií ošetrila nová nemocnica od začiatku jej prevádzky viac ako 8-tisíc pacientov, z toho približne polovicu tvorili poistenci VšZP.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Práve poistencom VšZP nemocnica poskytla 589 vyšetrení v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. Pri akútnych onkologických diagnózach, kedy nemocnica žiadala v mene dotyčného pacienta VšZP o výnimku, dostala vo väčšine prípadov zápornú odpoveď.

„S napätím sme sledovali, či sa napokon podarí nájsť Nemocnici Bory spoločnú reč s najväčšou štátnou zdravotnou poisťovňou. O to väčšie bolo naše sklamanie, keď sme sa dozvedeli, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nezazmluvnila časť odborností v Nemocnici Bory,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.


Tvrdí, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa z roka na rok zhoršuje a situácia sa pre pacientov stáva neúnosná. „Počet podnetov v našej bezplatnej právnej pacientskej poradni sa v posledných rokoch zdvojnásobil, pribúda podnetov od pacientov, ktorí sa nevedia dostať k liekom, vyšetreniam a operačným zákrokom,“ upozorňuje.

Nemocnica Bory

Momentálne má Nemocnica Bory 36 ambulancií a šesť diagnostických pracovísk v 33 odbornostiach. Zároveň spustila lôžkovú starostlivosť v 15 odbornostiach, pracovisko jednodňovej starostlivosti v siedmich špecializáciách a stacionár pre tri odbornosti.


Zatiaľ čo obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union promptne zazmluvnili tieto činnosti pre svojich poistencov v plnom rozsahu, štátna VšZP má zazmluvnenú iba prvú skupinu ambulantnej starostlivosti a diagnostiky.

Doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár. Nemocnica Bory pritom plánuje už v septembri uviesť do prevádzky aj urgentný príjem.


„Nové pracovisko bude potrebné zaradiť do pevnej siete urgentných príjmov druhého typu a podľa našich informácií bude rovnako požadovať zazmluvnenie od všetkých troch poisťovní,“ dodala Lévyová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie