• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

AOMVSR už vyrobili 300-tisíc nových evidenčných čísel

AOMVSR už vyrobili 300-tisíc nových evidenčných čísel

Jednoduchšia evidencia vozidiel a nové evidenčné čísla fungujú už trištvrte roka.

19.9.2023 (SITA.sk) - Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť v januári tohto roka, priniesla niekoľko zmien. Od systému evidencie vozidiel, cez dizajn tabuliek až po zjednodušený prenos EČV medzi majiteľmi alebo vozidlami. AO MV SR už v novom systéme vyrobilo viac ako 300-tisíc tabuliek evidenčnými číslami.

Tabuľky sú praktickejšie

Nové EČV pozostávajú z rovnakého počtu znakov ako staré. Prvá je kombinácia dvoch písmen, ďalej troch číslic a napokon opäť kombinácia dvoch písmen, teda vo formáte AA 001 AA. Zrušilo sa pôvodné označovanie vozidla podľa okresu majiteľa, čo prinieslo aj nové možnosti. Majiteľ si už môže zvoliť všetkých 7 znakov a navrhnúť vlastné špecifické EČV.

Na tabuľkách si možno všimnúť aj nový dizajn s novým typom písma a jednotnou čierno-bielou farebnosťou. "Nový font písma nahradzuje desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňalo moderné trendy a požiadavky na čitateľnosť. Malo by sa to ukázať za zníženej viditeľnosti aj pri automatizovanom spracovaní evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely," vysvetľuje Michal Šula, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AO MV SR, a. s..

Grafické návrhy podľa predkladateľa vytvorila Katedra vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pri dodržaní všetkých požiadaviek na tabuľky kladených zákonom o cestnej premávke.

Rozdelenie EČV

Rôzne skupiny motorových vozidiel sa odlišujú iba špecifickou skladbou evidenčného čísla. Napríklad elektromobily už nemajú po novom svetlozelené tabuľky, ale sú rozpoznateľné evidenčným číslom začínajúcim sa písmenami EV alebo EL. Všetky nové značky sa vyrábajú jednotným spôsobom, čím sa vyriešil pretrvávajúci problém s nedostupnosťou zelených EČV pre elektrické vozidlá.

Pôvodné označovanie okresov, na aké boli šoféri doteraz zvyknutí, predstavovalo do istej miery zásah do súkromia človeka. Vodiči svoje šoférske schopnosti vzájomne posudzovali podľa ´ešpézetiek´, navyše, označenie okresu na zaparkovaných vozidlách nepriamo pomáhalo výtržníkom či zlodejom pri krádeži áut. Nové označenie zachováva vodičovi istú anonymitu. Podobným spôsobom sú označované vozidlá aj inde v Európe – napríklad v Maďarsku, Česku či Taliansku.

Prenos evidenčných čísel

Novela zákona o cestnej premávke rieši aj postup prenosu a ponechania si evidenčného čísla pri kúpe a predaji automobilov. Evidencia áut tak neznamená iba nové EČV, ale je celkovo jednoduchšia a variabilnejšia.

Spôsob nahlasovania a prenášania evidenčných čísel pri kúpe a predaji automobilov sa zmenil vo viacerých smeroch. Majitelia nových motorových vozidiel majú možnosť preniesť si evidenčné číslo z pôvodného vozidla na nové. Nezáleží už ani na mieste pobytu nového majiteľa vozidla, čím sa značne zjednodušuje proces prepisu automobilov medzi okresmi. Zakúpené auto teda môže zostať s pôvodným EČV aj iného okresu.

Na druhej strane, novela zákona umožňuje pôvodným majiteľom motorových vozidiel si ponechať svoje evidenčné číslo aj po predaji vozidla. Môžu tak predať vozidlo bez EČV, ktoré následne môžu použiť na svoje ďalšie vozidlo. ,,Ponechané evidenčné čísla budú môcť byť priradené aj k novým vozidlám, ak si majiteľ kúpi auto bez evidenčného čísla. Nový zákon necháva každému majiteľovi až 1 rok na ponechanie si EČV bez priradenia k autu," hovorí Michal Šula. Ak je občan rozhodnutý pre kúpu auta, ale ešte ho nevlastní, môže si tiež zabezpečiť vlastnú jedinečnú značku. Unikátne EČV ho počká na inšpektoráte do doby, kým auto nebude mať. Nové vozidlo musí byť prihlásené na fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá objednávku EČV na inšpektoráte zrealizovala. Tabuľku s EČV nie je možné posunúť z jednej osoby na inú osobu.

Zjednodušený postup a úspora času

Novela zákona o cestnej premávke prináša jednoduchší postup pri prepise motorových vozidiel, čím sa šetrí čas a znižuje administratívna záťaž majiteľov. Nové opatrenia eliminujú potrebu odhlasovania a prihlasovania vozidla pri zmene majiteľa alebo miesta pobytu v rôznych okresoch. To je veľkou výhodou pre majiteľov, ktorí môžu rýchlo a efektívne vybaviť všetky potrebné doklady pri kúpe alebo predaji automobilu. Odhlasovanie aj prihlasovanie bude možné vyriešiť na akomkoľvek inšpektoráte spoločne s vydaním dokladov. Ak to bude potrebné, doklady a EČV môžu byť odoslané kuriérom.

Novela zákona o cestnej premávke výrazne zjednodušila proces evidenčných čísel na motorových vozidlách. Zmeny s tým súvisiace uľahčia majiteľom automobilov administratívny proces a umožnia jednoduchší a rýchlejší prepis vozidiel medzi rôznymi majiteľmi a okresmi. Toto opatrenie zodpovedá moderným trendom v evidencii áut a prispieva k pohodlnosti a efektívnosti pri nákupoch a predajoch vozidiel.

Automobilové opravovne MVSR sú štátnou akciovou spoločnosťou (100 % majetkovou účasťou štátu,) prevádzkujúcu servis, opravy a údržbu motorových vozidiel pre Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a verejnosť. Majú 7 prevádzok a ponúkajú komplexné služby, vrátane autorizovaných opráv rôznych značiek a technických úprav. Spoločnosť sa rozšírila o divízie pre IT služby, fleet manažment a výrobu. Tieto rozšírené služby zahŕňajú digitalizačné a počítačové služby, vývoj softvéru, predaj a prenájom hardvéru, servis prenájmu vozidiel, výrobu evidenčných čísel vozidiel, špeciálne úpravy a prestavby motorových vozidiel na mieru zákazníka a mimoškolskú vzdelávaciu činnosť pre bezpečnostné a záchranné zložky.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie