• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Antisemitizmus vo svete je opäť na vzostupe, ukazuje Eurobarometer. Komisia chce zakročiť

Antisemitizmus vo svete je opäť na vzostupe, ukazuje Eurobarometer. Komisia chce zakročiť

Podľa posledných prieskumov je antisemitizmus vo svete opäť na vzostupe.

8.4.2023 (SITA.sk) - Európske krajiny chcú bojovať proti antisemitizmu prostredníctvom projektu, ktorý odštartoval v týchto dňoch a potrvá dva roky.

Realizuje ho Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v partnerstve s Úradom pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Podpora pedagógov či posúdenie učebníc

Ako informovala Ingrid Ludviková z Tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR, projekt bude zahŕňať vnútroštátne podujatia osobnej odbornej prípravy pre školiteľov učiteľov, tvorcov politík a organizácie občianskej spoločnosti, ako aj tematické online webináre.

Cieľom je podporiť pedagógov v boji proti konšpiračným teóriám a antisemitizmu v triedach. Projekt takisto pomôže posúdiť vnútroštátne učebné plány a kvalitu školských učebníc z hľadiska antisemitizmu v Európe a súčasnú pripravenosť učiteľov. V nadväznosti na to sa vypracujú odporúčania pre tvorcov politík na vnútroštátnej a regionálnej úrovni.

Antisemitizmus je opäť na vzostupe

Svoju účasť na začiatku projektu oficiálne potvrdilo 11 krajín – Rakúsko, Belgicko (Wallonie-Bruxelles), Chorvátsko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko (Bádensko-Württembersko a Šlezvicko-Holštajnsko), Grécko, Taliansko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko.

"Sme hrdí na to, že takýto vplyvný projekt na riešenie antisemitizmu prostredníctvom vzdelávania bude financovaný z programu Erasmus+. Musíme zabezpečiť, aby každý žiak v Európskej únii dokázal rozpoznať antisemitizmus, predsudky, dezinformácie, konšpiračné teórie, nenávistné činy a diskrimináciu," povedala komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.

Popieranie holokaustu a diskriminácia Židov

Podľa posledných prieskumov je antisemitizmus v Európe i mimo nej opäť na vzostupe. Z prieskumu Agentúry EÚ pre základné práva vyplýva, že deväť z desiatich Židov v súčasnosti vo svojej krajine pociťuje narastajúcu nenávisť a diskrimináciu a 44 percent mladých židovských Európanov sa stretáva s antisemitským obťažovaním.

Z prieskumu takisto vyplýva, že 62 percent Židov videlo alebo počulo osoby s nežidovským pôvodom tvrdiť, že holokaust je mýtus alebo sa zveličuje. Podľa prieskumu Eurobarometra z roku 2019 o vnímaní antisemitizmu vníma 53 percent Európanov popieranie holokaustu vo svojej krajine ako problém.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie