• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Anticeny Brutus 2023 už poznajú svojich víťazov, najproblematickejším počinom v oblasti architektúry bolo zbúranie fabriky Merina

Anticeny Brutus 2023 už poznajú svojich víťazov, najproblematickejším počinom v oblasti architektúry bolo zbúranie fabriky Merina

Organizátori udelili aj jedno špeciálne, bonusové ocenenie.

7.10.2023 (SITA.sk) - Šiesty ročník verejnej ankety o najproblematickejší počin v oblasti architektúry a stavebníctva už pozná desiatich víťazov.

Zbúranie fabriky Merina

Smutným víťazom anticeny za rok 2023 sa stal nekultúrny počin zbúrania národnej kultúrnej pamiatky počas bieleho dňa. Jediná pôvodná kultúrna pamiatka areálu legendárnej fabriky Merina v Trenčíne je už nenávratne minulosťou.

„Tento počin sa navyše udial v čase príprav na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, gratulujeme! V čase, keď aj v slovenskej architektúre silnejú témy udržateľnosti a zodpovednosti, v navrhovaní sa tu držíme strmhlav proti prúdu v prospech stavania parkovísk a krabicových obchodných centier,“ uviedla hovorkyňa ceny, kurátorka Zuzana Duchová.

Ružomberok a liečebný dom

Ďalšiu cenu získalo zastavenie vyvlastňovacieho konania v prípade chátrajúceho Liečebného domu Machnáč. Odborníci sa snažili o jeho záchranu, no Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR dva roky trvajúce vyvlastňovacie konanie zastavil.

Tretia priečka patrí osudu plavárne mesta Ružomberok. Samospráva vyhlásila súťaž návrhov, víťazný návrh bol však drahý.

„Mesto neeticky mimo súťaže vybralo napriamo iný návrh z 10. poradia, aby ho začalo stavať, a nakoniec zistilo, že bude stáť viac ako návrh na prvom mieste. Všetko zlé je nakoniec na nič dobré. Máme tu Ružomberok, ktorý svoj projekt aj začal stavať a ostala iba pustá jama,“ skonštatovala Duchová.

Prírastok na nábreží Dunaja

V kategórii Dilema estetiky získali anticenu Rímske kúpele Caracalla Spa v Brusne „za degradáciu pôvodného liečebného domu Poľana, ktorá vybudovaním rímskych kúpeľov ešte na prelome prvej a druhej dekády nášho storočia spustošila cenné pôvodné územie tvorené dielom architekta Jaroslava Vítka.“

Organizátorom anticeny sa nepáči ani fakt, že na Bratislavskom hrade narýchlo, bez odbornej diskusie a súťaže návrhov osadili súsošie svätého Cyrila, Metoda a Gorazda. Komisia anticeny Brutus tiež nepochopila samoadoráciu nového prírastku na nábreží Dunaja pri objekte Eurovea 2.

„Eurovea komisia vyjadrila presvedčenie, že realizáciou vybraného návrhu vznikne ďalší silný mestotvorný prvok, ktorý so sebou prinesie vizuálny jazyk 21. storočia a prispeje k rozvoju verejného priestoru v Bratislave,“ poukazujú organizátori anticeny.

Divadlo Aréna

Ich pozornosti neušlo ani to, prečo tak významná stavba, ako je Divadlo Aréna na Tyršovom námestí, prebieha obnovou, ktorej podoba nevzišla z verejnej architektonickej súťaže. „Niet divu, že toto dielo ešte pred ukončením prác vzbudzuje viac otázok ako údivu,“ uviedla Duchová.

Anticena Brutus sa ušla aj zatepleniu športovej haly Pasienky, obnove Okresného úradu v Starej Ľubovni a prístupu mesta Košice k mitigačným opatreniam v parku Braniskova – Kuzmányho.

Špeciálne ocenenie pre voľby

Špeciálne ocenenie dostali voľby do Národnej rady SR 2023 z dôvodu, že ich výsledok vzniká na pôdorysoch rokmi pestovaného nevkusu, antitalentu a absencie vízie, čím sa prispieva k spoločenskému či ekologickému úpadku našej spoločnosti. „Ďakujeme preto všetkým, ktorí sa v týchto slovách a ani pri pohľade do zrkadla nenašli. Ďakujeme všetkým, ktorých tento stav neodradí, ale, naopak, posilní v práci,“ uviedli organizátori anticeny.

Najprestížnejšia anticena vyhlasovaná anonymnými profesionálmi, ktorá parazituje na CE ZA AR – Cene za architektúru Slovenskej komory architektov, vyhlásila v poradí šiestu verejnú anketu o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v domácej architektonickej tvorbe. Cenu každoročne vyhlasuje neformálna porota priaznivcov architektúry.

V priebehu leta nominovala verejnosť prostredníctvom online formulára celkovo až 44 fenoménov podpriemernej kvality. Cieľom anticeny Brutus je ukázať architektúru a jej autorov a autorky, ktorých výsledná práca je kombináciou antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie