• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Analytici radia posvietiť si na marže benzínov a nafty. Všade idú ceny nadol, len my ideme v protismere a pridávame

Analytici radia posvietiť si na marže benzínov a nafty. Všade idú ceny nadol, len my ideme v protismere a pridávame

Pán minister hospodárstva: Nezavoláte na Protimonopolný Úrad ohľadom prípadného ŠETRENIA PRIMERANOSTI MARŽÍ u predajcov palív (benzín - nafta/diesel) na Slovensku?

O primeranosti marží na pohonné látky by sa malo začať zaujímať Ministerstvo hospodárstva SR. Myslia si to analytici z Dáta bez pátosu.

Benefitujeme z ruskej ropy a energií

Podľa analytikov by mal minister hospodárstva zavolať Protimonopolný úrad SR ohľadom prešetrenia primeranosti marží predajcov palív u benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach.

„Benefitujeme z ruskej ropy, z lacných energií z Ruska a u nás sú z okolitých krajín najdrahší benzín aj nafta,“ upozornili na sociálnej sieti analytici.

Na Slovensku zdraželi obe palivá

Na slovenských pumpách mali podľa analytikov za ostatný týždeň dokonca ako v jedinej krajine zdražieť obe palivá.


„U všetkých susedov, v Rakúsku, Poľsku, Česku a v Maďarsku palivá zlacneli. Ideme v protismere a pridávame,“ konštatovali analytici, podľa ktorých by sme sa potom nemali čudovať, že máme najvyššiu infláciu v eurozóne u tovarov, u služieb a hlavne u potravín.

„Za tri roky ani jedna správa o šetrení primeranosti marží na palivách na čerpačkách. Len správy o rekordných výsledkoch rafinérií v okolí a hlavne tej v Maďarsku a na Vlčom hrdle. Asi by sme si zaslúžili počuť aj niečo iné,“ uzavreli analytici.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie