• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Aktivisti poškodili antickú sochu, musia zaplatiť tisíce eur

Aktivisti poškodili antickú sochu, musia zaplatiť tisíce eur

Aktivisti chceli akciou upozorniť na zlyhanie vlád v boji proti zmene klímy.

12.6.2023 (SITA.sk) - Vatikánsky súd v pondelok uznal dvoch environmentálnych aktivistov za vinných zo spôsobenia škody s priťažujúcimi okolnosťami a nariadil im zaplatiť viac ako 28-tisíc eur ako náhradu škody.

Poškodili sochu Laokoóna

Dvaja členovia environmentálnej aktivistickej skupiny Last Generation (Posledná generácia, pozn. red), Guido Viero a Ester Goffi, dostali aj deväťmesačný podmienečný trest a každý z nich má zaplatiť pokutu 1 620 eur. Tretia aktivistka Laura Zorzini, ktorú súdili spolu s nimi, dostala pokutu 120 eur.

Súdny proces sa konal v dôsledku protestu vo Vatikánskych múzeách z 18. augusta, počas ktorého si Viero a Goffi prilepili ruky na podstavec sochy Laokoóna, jedného z najvýznamnejších antických diel v zbierke, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z prvého storočia pred naším letopočtom.

Vlna protestov Last Generation

Na sochu tiež vyvesili transparent s nápisom „Posledná generácia: Žiadny plyn a žiadny uhlík“ a Zorzini ich pri tom natáčala.

Akcia bola súčasťou vlny protestov Last Generation a spriaznených aktivistov po celej Európe, ktoré sa zamerali na múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie, na niekoľko dní obmedzili dopravu a inak narušili jej chod v snahe upozorniť na to, čo je podľa nich zlyhanie vlád v boji proti zmene klímy.

O odvolaní podľa agentúry AP bezprostredne neinformovali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie