• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi? Nový objav vedcov môže prispieť k efektívnejšej liečbe

Ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi? Nový objav vedcov môže prispieť k efektívnejšej liečbe

Ak sa nám podarí lepšie pochopiť, ako sa rakovinové bunky chránia pred onkolytickými vírusmi a nájdeme efektívne spôsoby na zastavenie týchto obranných mechanizmov, vírusy budú oveľa silnejšími nástrojmi, ktoré budú môcť využívať lekári na liečbu rakoviny

Vedci z Francis Crick Institute v Londýne zistili, ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi, ktoré ich môžu zničiť.

Nové poznatky môžu prispieť k efektívnejšej liečbe ochorenia.

Odborníci uviedli, že onkolytické vírusy prednostne usmrcujú rakovinové bunky, no fungujú len u niektorých pacientov.

Zápal chráni rakovinové bunky

Tím expertov analyzoval prostredie okolo nádoru a správanie sa rakovinových buniek voči susedom, najmä fibroblastom, ktoré zohrávajú dôležitú rolu pri ochrane, raste a šírení rakovinových buniek. Zistili, že keď sú tieto bunky v priamom kontakte s fibroblastmi, vznikne zápal, ktorý môže upozorniť okolité tkanivo, čo sťažuje napadnutie a replikáciu vírusov v rakovinovej bunke


„Tento proces nastáva len vtedy, keď sú rakovinové bunky a fibroblasty v priamom kontakte. V zdravom tkanive nastane takýto typ zápalu len v dôsledku úrazu, keďže bežne ich oddeľuje membrána,“ uviedol Erik Sahai z menovaného inštitútu.


„Je to výborný príklad toho, ako rakovina ukradne ochranný mechanizmus nášho tela pre svoje vlastné potreby,“ dodal.

Silnejší nástroj na liečbu rakoviny

Keď vedci zablokovali signalizačné spojenie v bunkových kultúrach v laboratórnych nádoroch, zistili, že rakovinové bunky zostali oveľa citlivejšie voči onkolytickým vírusom. Dúfajú, že sa im vďaka tomuto objavu v budúcnosti podarí vyvinúť liečbu, počas ktorej ovplyvnia zápalovú reakciu a pomôžu tak vírusom oveľa efektívnejšie napadnúť rakovinové bunky.


„Ak sa nám podarí lepšie pochopiť, ako sa rakovinové bunky chránia pred onkolytickými vírusmi a nájdeme efektívne spôsoby na zastavenie týchto obranných mechanizmov, vírusy budú oveľa silnejšími nástrojmi, ktoré budú môcť využívať lekári na liečbu rakoviny. Tento výskum je dôležitým, prvotným krokom smerujúcim k tomuto cieľu,“ vyjadrila sa spoluautorka štúdie Emma Milford.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie