• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Akcie umelej inteligencie podľa akciového analytika narážajú na realitu

Akcie umelej inteligencie podľa akciového analytika narážajú na realitu

Nvidia je v samom centre AI ošiaľu, no analytici boli na začiatku veľmi pomalí vo venovaní pozornosti tejto firme, a to napriek indikátorom, ktoré ukazujú, že dopyt po chatovacích robotoch, ako je ChatGPT, vystrelil do výšin.

V poslednom období výrazne rastie záujem o umelú inteligenciu. Niekto ju vníma ako katalyzátor ďalšieho technologického progresu, ktorý otvára doteraz nerealizovateľné príležitosti pre ekonomickú transformáciu, iní ju zatracujú aj ako hrozbu pre pracovné miesta.

Tematický kôš AI od Saxo Bank, ktorý pozostáva z 20 akciových titulov, ktoré najpozitívnejšie zareagovali na AI rally, naráža v poslednej dobe na svoje slabiny. Najmä akcie Nvidie klesli o 14 % zo svojho záverečného maxima v júli.

Ako uviedol akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry, očakávania súvisiace s AI vystrelili na úroveň, ktorá je z krátkodobého hľadiska príliš vysoká na to, aby mohla byť reálna. Zároveň hrozí, že akcie firiem stavajúce na AI začnú podliehať cyklu revízií zo strany analytikov a investorov smerom nadol. Napríklad návštevnosť na stránke ChatGPT už ukazuje, že záujem oň klesá.

Ošiaľ okolo Nvidie

Nvidia je v samom centre AI ošiaľu, no analytici boli na začiatku veľmi pomalí vo venovaní pozornosti tejto firme, a to napriek indikátorom, ktoré ukazujú, že dopyt po chatovacích robotoch, ako je ChatGPT, vystrelil do výšin. Odhady tržieb za fiškálny rok 2025 končiaci v januári sa pohybovali okolo 36-37 miliárd dolárov a až keď Nvidia zverejnila svoj výhľad na fiškálny rok v máji, analytici spozorneli. V tom čase už akcie Nvidie medziročne vzrástli o 109 %.


Údaje od júna naznačujú výrazné schladenie záujmu analytikov o AI, ktorí neustále revidujú svoje odhady tržieb Nvidie, ktoré už dosahujú 59,1 miliardy USD. Je to viac ako dvojnásobok oproti tržbám vo fiškálnom roku 2023 vo výške 27 miliárd USD. Zdá sa, že analytici pomaly zreálňujú svoje odhady.

Predaj čipov

Bonanzu okolo rastu Nvidie poháňajú čínske internetové firmy, ktoré dobiehajú spoločnosti zo Silicon Valley v AI. Objednávajú si obrovské množstvo upravených čipov AI skôr, ako sa okno možností zavrie, pretože sa obávajú, že Bidenova administratíva zakáže predaj pokročilých čipov AI do Číny.


„Je to Čína, ktorá ťahá rast a nie USA, a tento trend bude ešte viditeľnejší, keď Nvidia 23. augusta oznámi výsledky za druhý kvartál. Existuje reálne riziko, že to, čo trh považuje za trvalo vysoké tempo rastu kvôli technológii AI, je len krátkodobý „kečupový efekt“ vedený čínskymi spoločnosťami,“ varuje analytik.

Vysoké očakávania

Dodáva, že Saxo Bank vidí akcelerujúcu slabosť naprieč akciovými titulmi v AI tematickom koši a Nvidia je kľúčom k definovaniu rizikového sentimentu akcií súvisiacich s umelou inteligenciou.


„Vzhľadom na doterajšie výrazné tohtoročné zisky z týchto akcií má táto skupina akcií vyššiu krehkosť, pretože investori sa môžu akcií zbavovať, aby si zaistili rýchle zisky dosiahnuté za sedem mesiacov, ak majú pocit, že trend končí,“ dodáva Garnry.


Odporúča investorom, aby znížili svoju expozíciu voči AI a akciám polovodičov, pretože očakávania boli príliš vysoké.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie