• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Zmenou Žilinkovho paragrafu 363 sa budú poslanci zaoberať aj v novom volebnom období, prišlo s tým hnutie Slovensko

Zmenou Žilinkovho paragrafu 363 sa budú poslanci zaoberať aj v novom volebnom období, prišlo s tým hnutie Slovensko

Tentokrát zmenu iniciovali poslanci hnutia Slovensko, strany Za ľudí a Kresťanskej únie.

21.11.2023 (SITA.sk) - Aj v tomto volebnom období sa budú poslanci Národnej rady SR zaoberať zmenou paragrafu 363 Trestného poriadku. V predchádzajúcom volebnom období boli návrhy na zmenu paragrafu predkladané niekoľkokrát, avšak navrhovatelia v pléne nenašli potrebnú podporu na jeho úpravu.

Tentokrát zmenu iniciovali poslanci hnutia Slovensko, strany Za ľudí a Kresťanskej únie. Parlament by o nej mohol začať rokovať na nadchádzajúcej schôdzi so začiatkom 6. decembra.

Obnova dôvery v právny štát

Poslanci chcú úpravou zákona obnoviť dôveru v právny štát. Jeho znenie má podľa navrhovateľov zodpovedať pôvodnému zmyslu, a tiež sa má zlepšiť dodržiavanie zákazu negatívnych pokynov, ktoré sa obchádzajú práve využitím paragrafu 363.

„Pôvodným zmyslom bolo poskytnúť právomoc generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutia vydané policajtom alebo prokurátorom v prípravnom konaní, ak došlo k podstatnému pochybeniu, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci. Za také nemožno považovať napr. uznesenie o vznesení obvinenia, čo patrí medzi časté prípady rozhodnutí, voči ktorým smeruje použitie paragrafu 363,“ uvádza sa v návrhu.

Poslanci tvrdia, že sa tak deje aj v súvislosti s obvineniami vplyvných osôb podozrivých z korupčných trestných činov či organizovaného zločinu.

Zmenu chcú aj poslanci SaS

Zmenu paragrafu 363 navrhujú aj poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS). Navrhujú obmedzenie niektorých oprávnení generálneho prokurátora, ktoré mu prináležia na základe spomínaného paragrafu. Podľa liberálov mu dávajú primeranú moc nad prípravným konaním.

„Predložený návrh paragraf 363 neruší, ale nastavuje jeho pravidlá tak, aby čo najviac zodpovedali tomu, na aký účel bol paragraf do zákona zakotvený, teda odstraňovanie nezákonnosti v prípravnom konaní,“ uviedli v návrhu. Podľa SaS v minulosti prokurátor využíval oprávnenia vyplývajúce z paragrafu príliš obšírne, čím podľa poslancov nahrádzal rozhodovaciu právomoc súdov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie